ycipk-4coltz

PE przyjął rezolucję ws. zakazu działalności grup neofaszystowskich. Autorką Róża Thun

Parlament Europejski domaga się wprowadzenia zakazu działalności grup neofaszystowskich i neonazistowskich w państwach Unii Europejskiej. W przyjętej rezolucji wezwał państwa członkowskie UE do wprowadzenia zakazu ich działalności. Autorką projektu jest Róża Thun.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PE wzywa do walki z faszyzmem i rasizmem
PE wzywa do walki z faszyzmem i rasizmem (PAP/EPA, Fot: Radek Pietruszka)
ycipk-4coltz

Projekt rezolucji został przyjęty przy 355 głosach za, 90 przeciw i 39 wstrzymujących się. Posłowie krytykują w niej brak zdecydowanych działań przeciwko ugrupowaniom neofaszystowskim i neonazistowskim w niektórych państwach członkowskich. Zdaniem posłów, przyzwolenie na ich działalność doprowadziło do wzrostu nastrojów ksenofobicznych w Europie.

Zaniepokojenie europosłów wzbudziła m.in. sytuacja w Polsce. Parlamentarzyści zwrócili uwagę na demonstrację ONR w Katowicach z 2017 roku, podczas której członkowie organizacji "zawiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciu posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy stanęli w obronie tolerancji, praworządności i innych wartości europejskich".

Uwagę europosłów zwróciła również warszawska manifestacja z 2017 roku, w czasie której demonstranci nieśli banery z hasłami "Biała Europa braterskich narodów", a na niektórych transparentach widniała falanga.

ycipk-4coltz

Zobacz także: Wyborczy sukces dzieci Tadeusza Cymańskiego. "Jestem miło zaskoczony, dziękuję"

Europosłowie chcą, by Komisja Europejska, państwa członkowskie i firmy z sektora mediów społecznościowych, przy współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, przeciwdziałały rozprzestrzenianiu się rasizmu, faszyzmu i ksenofobii za pośrednictwem internetu.

Rezolucja wzywa także krajowe federacje sportowe do przeciwdziałania "pladze rasizmu, faszyzmu i ksenofobii na stadionach i w kulturze sportowej poprzez systematyczne potępianie i karanie osób promujących takie postawy". Według rezolucji, kraje UE powinny również stworzyć "programy wyjścia", by pomóc ludziom, którzy chcą zaprzestać działalności w stosujących przemoc ugrupowaniach neofaszystowskich i neonazistowskich. Posłowie podkreślają znaczenie edukacji i podnoszenia świadomości historycznej wśród młodzieży. Jest to niezbędne, ich zdaniem, by prawda o Holokauście nie mogła być trywializowana i by faszystowskie zbrodnie z przeszłości zostały raz na zawsze potępione.

ycipk-4coltz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4coltz
ycipk-4coltz