Trwa ładowanie...

PE przyjął rezolucję ws. zakazu działalności grup neofaszystowskich. Autorką Róża Thun

Parlament Europejski domaga się wprowadzenia zakazu działalności grup neofaszystowskich i neonazistowskich w państwach Unii Europejskiej. W przyjętej rezolucji wezwał państwa członkowskie UE do wprowadzenia zakazu ich działalności. Autorką projektu jest Róża Thun.

Share
PE przyjął rezolucję ws. zakazu działalności grup neofaszystowskich. Autorką Róża Thun
Źródło: PAP/EPA, Fot: Radek Pietruszka
d4eb9rf

Projekt rezolucji został przyjęty przy 355 głosach za, 90 przeciw i 39 wstrzymujących się. Posłowie krytykują w niej brak zdecydowanych działań przeciwko ugrupowaniom neofaszystowskim i neonazistowskim w niektórych państwach członkowskich. Zdaniem posłów, przyzwolenie na ich działalność doprowadziło do wzrostu nastrojów ksenofobicznych w Europie.

Zaniepokojenie europosłów wzbudziła m.in. sytuacja w Polsce. Parlamentarzyści zwrócili uwagę na demonstrację ONR w Katowicach z 2017 roku, podczas której członkowie organizacji "zawiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciu posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy stanęli w obronie tolerancji, praworządności i innych wartości europejskich".

d4eb9rf

Uwagę europosłów zwróciła również warszawska manifestacja z 2017 roku, w czasie której demonstranci nieśli banery z hasłami "Biała Europa braterskich narodów", a na niektórych transparentach widniała falanga.

Zobacz także: Wyborczy sukces dzieci Tadeusza Cymańskiego. "Jestem miło zaskoczony, dziękuję"

Europosłowie chcą, by Komisja Europejska, państwa członkowskie i firmy z sektora mediów społecznościowych, przy współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, przeciwdziałały rozprzestrzenianiu się rasizmu, faszyzmu i ksenofobii za pośrednictwem internetu.

Rezolucja wzywa także krajowe federacje sportowe do przeciwdziałania "pladze rasizmu, faszyzmu i ksenofobii na stadionach i w kulturze sportowej poprzez systematyczne potępianie i karanie osób promujących takie postawy". Według rezolucji, kraje UE powinny również stworzyć "programy wyjścia", by pomóc ludziom, którzy chcą zaprzestać działalności w stosujących przemoc ugrupowaniach neofaszystowskich i neonazistowskich. Posłowie podkreślają znaczenie edukacji i podnoszenia świadomości historycznej wśród młodzieży. Jest to niezbędne, ich zdaniem, by prawda o Holokauście nie mogła być trywializowana i by faszystowskie zbrodnie z przeszłości zostały raz na zawsze potępione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eb9rf

Podziel się opinią

Share
d4eb9rf
d4eb9rf
Więcej tematów