Trwa ładowanie...

PE przyjął rezolucję ws. zakazu działalności grup neofaszystowskich. Autorką Róża Thun

Parlament Europejski domaga się wprowadzenia zakazu działalności grup neofaszystowskich i neonazistowskich w państwach Unii Europejskiej. W przyjętej rezolucji wezwał państwa członkowskie UE do wprowadzenia zakazu ich działalności. Autorką projektu jest Róża Thun.

PE przyjął rezolucję ws. zakazu działalności grup neofaszystowskich. Autorką Róża ThunŹródło: PAP/EPA, fot: Radek Pietruszka
d993rv7
d993rv7

Projekt rezolucji został przyjęty przy 355 głosach za, 90 przeciw i 39 wstrzymujących się. Posłowie krytykują w niej brak zdecydowanych działań przeciwko ugrupowaniom neofaszystowskim i neonazistowskim w niektórych państwach członkowskich. Zdaniem posłów, przyzwolenie na ich działalność doprowadziło do wzrostu nastrojów ksenofobicznych w Europie.

Zaniepokojenie europosłów wzbudziła m.in. sytuacja w Polsce. Parlamentarzyści zwrócili uwagę na demonstrację ONR w Katowicach z 2017 roku, podczas której członkowie organizacji "zawiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciu posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy stanęli w obronie tolerancji, praworządności i innych wartości europejskich".

Uwagę europosłów zwróciła również warszawska manifestacja z 2017 roku, w czasie której demonstranci nieśli banery z hasłami "Biała Europa braterskich narodów", a na niektórych transparentach widniała falanga.

Zobacz także: Wyborczy sukces dzieci Tadeusza Cymańskiego. "Jestem miło zaskoczony, dziękuję"

Europosłowie chcą, by Komisja Europejska, państwa członkowskie i firmy z sektora mediów społecznościowych, przy współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, przeciwdziałały rozprzestrzenianiu się rasizmu, faszyzmu i ksenofobii za pośrednictwem internetu.

d993rv7

Rezolucja wzywa także krajowe federacje sportowe do przeciwdziałania "pladze rasizmu, faszyzmu i ksenofobii na stadionach i w kulturze sportowej poprzez systematyczne potępianie i karanie osób promujących takie postawy". Według rezolucji, kraje UE powinny również stworzyć "programy wyjścia", by pomóc ludziom, którzy chcą zaprzestać działalności w stosujących przemoc ugrupowaniach neofaszystowskich i neonazistowskich. Posłowie podkreślają znaczenie edukacji i podnoszenia świadomości historycznej wśród młodzieży. Jest to niezbędne, ich zdaniem, by prawda o Holokauście nie mogła być trywializowana i by faszystowskie zbrodnie z przeszłości zostały raz na zawsze potępione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj