ŚwiatPE przyjął rezolucję ws. zakazu działalności grup neofaszystowskich. Autorką Róża Thun

PE przyjął rezolucję ws. zakazu działalności grup neofaszystowskich. Autorką Róża Thun

Parlament Europejski domaga się wprowadzenia zakazu działalności grup neofaszystowskich i neonazistowskich w państwach Unii Europejskiej. W przyjętej rezolucji wezwał państwa członkowskie UE do wprowadzenia zakazu ich działalności. Autorką projektu jest Róża Thun.

PE przyjął rezolucję ws. zakazu działalności grup neofaszystowskich. Autorką Róża Thun
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Radek Pietruszka

Projekt rezolucji został przyjęty przy 355 głosach za, 90 przeciw i 39 wstrzymujących się. Posłowie krytykują w niej brak zdecydowanych działań przeciwko ugrupowaniom neofaszystowskim i neonazistowskim w niektórych państwach członkowskich. Zdaniem posłów, przyzwolenie na ich działalność doprowadziło do wzrostu nastrojów ksenofobicznych w Europie.

Zaniepokojenie europosłów wzbudziła m.in. sytuacja w Polsce. Parlamentarzyści zwrócili uwagę na demonstrację ONR w Katowicach z 2017 roku, podczas której członkowie organizacji "zawiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia sześciu posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy stanęli w obronie tolerancji, praworządności i innych wartości europejskich".

Uwagę europosłów zwróciła również warszawska manifestacja z 2017 roku, w czasie której demonstranci nieśli banery z hasłami "Biała Europa braterskich narodów", a na niektórych transparentach widniała falanga.

Europosłowie chcą, by Komisja Europejska, państwa członkowskie i firmy z sektora mediów społecznościowych, przy współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, przeciwdziałały rozprzestrzenianiu się rasizmu, faszyzmu i ksenofobii za pośrednictwem internetu.

Rezolucja wzywa także krajowe federacje sportowe do przeciwdziałania "pladze rasizmu, faszyzmu i ksenofobii na stadionach i w kulturze sportowej poprzez systematyczne potępianie i karanie osób promujących takie postawy". Według rezolucji, kraje UE powinny również stworzyć "programy wyjścia", by pomóc ludziom, którzy chcą zaprzestać działalności w stosujących przemoc ugrupowaniach neofaszystowskich i neonazistowskich. Posłowie podkreślają znaczenie edukacji i podnoszenia świadomości historycznej wśród młodzieży. Jest to niezbędne, ich zdaniem, by prawda o Holokauście nie mogła być trywializowana i by faszystowskie zbrodnie z przeszłości zostały raz na zawsze potępione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

parlament europejskinazizmfaszyzm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)