ŚwiatPaździernikowe upały biją rekordy - jak długo potrwają?

Październikowe upały biją rekordy - jak długo potrwają?

Taka pogoda powinna była być w lipcu, mówią synoptycy. Tym większa radość, że można się nią cieszyć w październiku. Upały panowały we wrześniu, upałami zaczyna się i październik. Tegoroczny pierwszy dzień października był najgorętszym w historii Holandii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Na termometrach zanotowano prawie 30 stopni Celsjusza. Meteorolodzy prognozują, ze tak ciepło będzie do wtorku.

Październikowe upały biją rekordy - jak długo potrwają?
Źródło zdjęć: © AFP

Włochy

Rekordowe tłumy wypełniły w sobotę nadmorskie plaże w niemal całych Włoszech. Na znacznej części terytorium kraju panował taki upał, jak w sierpniu. Na drogach dojazdowych do nadmorskich miejscowości utworzyły się takie korki, jak w środku lata. Całkowite oblężenie przeżyły plaże w rejonie Rzymu, na które w pierwszą październikową sobotę przybyły setki tysięcy ludzi. Upały panują także na północy Włoch, gdzie wrzesień był najgorętszy od 150 lat. W Trydencie prawie 30-stopniowe upały bardziej przypominały obchodzone 15 sierpnia święto Ferragosto niż pierwsze dni jesieni. Tysiące ludzi spędziły dzień opalając się nad wyjątkowo gorącym jeziorem Garda.

Wielka Brytania

Także Anglia przeżyła dziś najgorętszy w historii pierwszy dzień października. Na termometrach odnotowano 29,9 stopnia Celsjusza. Po równie rekordowej końcówce września, tysiące Brytyjczyków wyruszyło nad morze, by wygrzewać się w ten weekend na plażach, ci co pozostali w mieście nie pozostawali w tyle. W londyńskim Hyde Parku i Regent's Parku tysiące ludzi zrzuciło ubrania pozostając tylko w kąpielówkach i bikini, podobnie w wielkich parkach w Greenwich, Richmond, czy Hampstead. Poprzedni rekord upału - o pół stopnia niższy, padł 1 października 1985 roku. Od tego czasu Brytyjczycy zmienili jednak radykalnie pogląd na pogodę i zamiast "zaskakujących upałów" mówi się obecnie o "zmianie klimatu". Meteorolodzy zwracają jednak uwagę, że okresy letniej pogody jesienią zdarzały się w historii zawsze i miały nawet swoje nazwy: "lato św.Łukasza" - od dnia świętego 18 października, czy lato św.Marcina - od jego święta 11 listopada. A już Szekspir użył w Henryku IV terminu "lato Wszystkich Świętych".

Holandia

Tegoroczny 1. października był najgorętszym w historii Holandii. Temperatura w Bilt koło Utrechtu, gdzie mieści się Instytut Meteorologiczny, wyniosła 26 stopni Celsjusza. Niespotykanie wysokie temperatury zanotowano także w Zelandii oraz w Eindhoven na południu kraju, gdzie było nawet 27 stopni Celsjusza. Ostatni raz pierwszego dnia października było tak gorąco w Holandii ponad 100 lat temu. W 1908 roku zanotowano rekordową dotąd temperaturę - 24 stopni Celsjusza. Korzystając z tak pięknej pogody Holendrzy masowo wybrali się nad morze. Wielu z nich, chcąc dotrzeć na plaże w Zandvoort, Wassenaar, Scheveningen czy w Egmond, utknęło w gigantycznych korkach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (186)