Paweł Zalewski i Ireneusz Raś wykluczeni z PO. Nieoficjalne ustalenia
Decyzją zarządu Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski oraz Ireneusz Raś zostali wykluczeni z partii. Posłowie nie zamierzają jednak składać broni - i o dalszych krokach mają opowiedzieć na konferencji prasowej w Krakowie.
W piątek wieczorem zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej podjął decyzję o wykluczeniu Pawła Zalewskiego oraz Ireneusza Rasia ze swojego grona. Rzecznik partii Jan Grabiec tłumaczył, że zostali usunięci "za działanie na szkodę Platformy, polegające na wielokrotnym kwestionowaniu decyzji władz partii". Wniosek o wykluczenie złożył - zgodnie ze statutem PO - jej przewodniczący Borys Budka.
Z decyzją zarządu PO nie zgadzają się wykluczeni. Jak ustaliła nieoficjalnie PAP obaj politycy zamierzają zorganizować w poniedziałek wspólną konferencję prasową w Krakowie i prawdopodobnie ogłosić zamiar odwołania się od decyzji zarządu.
"Nikt ze mną nie rozmawiał, nie wiedziałem o wniosku, nie miałem możliwości się bronić, nie znam zarzutów. Jak nazwać taką procedurę, taki sąd? Czy takie są standardy PO? Czy o to nam chodziło?" - pytał jeszcze w piątek Paweł Zalewski.
Raport NIK. Radosław Fogiel o wezwaniach opozycji: kompletna bzdura
Posłowie PO wykluczeni. "To sygnał dla Schetyny"
Jak ustaliła Wirtualna Polska, wyrzucenie posłów PO był z jednej strony sygnałem ostrzegawczym dla wszystkich wewnętrznych krytyków kierownictwa partii - z Grzegorzem Schetyną na czele - a z drugiej, ruch wyprzedzający przed spodziewaną rezygnacją Rasia z członkostwa w partii i przejściem do ruchu Hołowni.
Wykluczenie parlamentarzystów z grona partii to również pokłosie listu otwartego 54 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Domagają się on "wieloaspektowej przemiany wewnętrznej" po sejmowym głosowaniu ws. unijnego Funduszu Odbudowy. Jeden z sygnatariuszy przyznał, że jeśli relegowani posłowie złożą odwołanie, to nie będą bez szans przed Sądem Koleżeńskim, gdyż "to ciało niezależne".
Wyrzucenie Zalewskiego i Rasia oraz kwestia listu otwartego ma ma być przedmiotem dyskusji na wtorkowym posiedzeniu klubu parlamentarnego KO, choć wśród oficjalnych tematach obrad zaplanowano debatę na temat wiosennej ofensywy Platformy Obywatelskiej. Podczas spotkania wiceprzewodniczący Rafał Trzaskowski ma opowiedzieć o najbliższych planach swego ruchu Wspólna Polska.
Paweł Zalewski był członkiem Platformy Obywatelskiej od 2009 roku. Od 2002 do 2007 roku należał do Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei Ireneusz Raś po raz pierwszy posłem z ramienia PO został w 2005 roku. Wcześniej był m.in. krakowskim radnym z listy PiS.