Paweł S. doprowadzony do prokuratury
Twórca marki Red is Bad został doprowadzony do prokuratury w Katowicach - informuje TVN24. Paweł S. w środę wieczorem samolotem z Meksyku został przewieziony przez Interpol do Polski. S. podejrzany jest w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w RARS.
Tuż przed 10 do gmachu prokuratury weszli obrońcy S. Jeden z nich mec. Jacek Dubois zaznaczył, że będzie to jego pierwsze od miesięcy spotkanie z klientem. Dlatego na razie nie wiadomo, czy podejrzany będzie składał wyjaśnienia. Adwokat nie chciał też odnosić się do okoliczności zatrzymania – jak powiedział, zna je jedynie z doniesień medialnych.
Deportacja z Dominikany
- Dzisiaj zaczynamy czynności, te czynności zapewne potrwają i później będę mógł jakiś komentarz przekazać - zapowiedział mec. Dubois.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naczelnik śląskiego wydziału PK Tomasz Tadla na krótko przed doprowadzeniem S. powiedział dziennikarzom, że podejrzanemu zostaną ogłoszone zarzuty i że zostanie pouczony o wszystkich prawach i obowiązkach. - To od jego decyzji zależy jak te czynności, jak te przesłuchania będą się kształtować - dodał.
Prok. Tadla nie chciał odpowiadać dokładnie jak zostały sformułowane zarzuty stawiane S. - To podejrzany powinien je usłyszeć jako pierwszy - oświadczył.
Pytany, czy prokuratura wystąpi o utrzymanie aresztu, odpowiedział, że takie decyzje podejmuje się dopiero po przesłuchaniu. Prokuratura nie chce też mówić, na jakim etapie jest śledztwo ws. RARS, naczelnik przyznał zarazem, że zaplanowane na czwartek czynności to ważny moment tego postępowania.
Trzy zarzuty dla Pawła S.
Potwierdził, że jego klientowi prokuratura stawia trzy zarzuty, w tym dotyczący zorganizowanej grupy przestępczej.
- Dzisiaj, zgodnie z procedurą po zatrzymaniu, zostaną one przedstawione w sposób oficjalny podejrzanemu, no i zgodnie z procedurą będzie się on do nich ustosunkowywał - dodał adwokat.
O wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów b. szefowi RARS Michałowi K. i Pawłowi S. w sprawie nieprawidłowości w RARS Prokuratura Krajowa poinformowała w sierpniu. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Od 10 października Sz. był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.