Polska"Paul Krugman to świetny popularyzator ekonomii"

"Paul Krugman to świetny popularyzator ekonomii"

Nowa geografia ekonomiczna to oryginalny
wkład tegorocznego noblisty Paula Krugmana w myśl ekonomiczną -
uważa ekonomista Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Maciej
Grabowski. Profesor Andrzej
Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężne podkreśla natomiast, że Paul
Krugman to świetny popularyzator ekonomii.

"Paul Krugman to świetny popularyzator ekonomii"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

13.10.2008 | aktual.: 13.10.2008 16:32

Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał Paul Krugman, amerykański profesor ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Princeton; specjalista w dziedzinie handlu międzynarodowego.

Grabowski wyjaśnił, że zgodnie z teorią Krugmana - nową geografią ekonomiczną - należy zwracać uwagę na wewnętrzne czynniki wzrostu gospodarczego, na to, co jest skumulowane w danym regionie, a nie wyłącznie opierać się na importowanych zasobach, czy to kapitale, czy pracy, czy technologii.

Dodał, że ceni Krugmana i słusznie otrzymał on nagrodę Nobla, tym bardziej, że jest to ekonomista, który nie unika trudnych tematów i włącza się w bieżącą debatę np. dotyczącą kryzysu ekonomicznego.

Bardzo cieszę się, że Krugmana uhonorowano Nagrodą Nobla. To wszechstronny ekonomista. Jest on jednym z najmłodszych laureatów tej nagrody. Z reguły Noble otrzymują osoby wiekowe - powiedział prof. Andrzej Wojtyna.

Noblista jest znany w Polsce m.in., dzięki podręcznikowi "International Economics: Theory and Policy" ("Ekonomia Międzynarodowa. Teoria i praktyka"), którego współautorem jest również Maurice Obstfeld. Krugman jest świetnym popularyzatorem ekonomii; nie należy do akademików "zamkniętych w wieży z kości słoniowej" - powiedział Wojtyna.

Zaznaczył, że jako jeden z pierwszych ekonomistów wniósł duży wkład w interpretację kryzysów walutowych. Krugman przedstawił jeden z modeli kryzysów walutowych, obecnie najbardziej znanych - wyjaśnił Wojtyna.

Dodał, że najnowsza książka noblisty dotyczy różnic dochodowych w Stanach Zjednoczonych, a jego poglądy polityczne są ukierunkowane na Partię Demokratyczną.

Źródło artykułu:PAP
naukaekonomiaopinie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)