"Paul Krugman to świetny popularyzator ekonomii"
Nowa geografia ekonomiczna to oryginalny
wkład tegorocznego noblisty Paula Krugmana w myśl ekonomiczną -
uważa ekonomista Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Maciej
Grabowski. Profesor Andrzej
Wojtyna, członek Rady Polityki Pieniężne podkreśla natomiast, że Paul
Krugman to świetny popularyzator ekonomii.
13.10.2008 | aktual.: 13.10.2008 16:32
Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał Paul Krugman, amerykański profesor ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Princeton; specjalista w dziedzinie handlu międzynarodowego.
Grabowski wyjaśnił, że zgodnie z teorią Krugmana - nową geografią ekonomiczną - należy zwracać uwagę na wewnętrzne czynniki wzrostu gospodarczego, na to, co jest skumulowane w danym regionie, a nie wyłącznie opierać się na importowanych zasobach, czy to kapitale, czy pracy, czy technologii.
Dodał, że ceni Krugmana i słusznie otrzymał on nagrodę Nobla, tym bardziej, że jest to ekonomista, który nie unika trudnych tematów i włącza się w bieżącą debatę np. dotyczącą kryzysu ekonomicznego.
Bardzo cieszę się, że Krugmana uhonorowano Nagrodą Nobla. To wszechstronny ekonomista. Jest on jednym z najmłodszych laureatów tej nagrody. Z reguły Noble otrzymują osoby wiekowe - powiedział prof. Andrzej Wojtyna.
Noblista jest znany w Polsce m.in., dzięki podręcznikowi "International Economics: Theory and Policy" ("Ekonomia Międzynarodowa. Teoria i praktyka"), którego współautorem jest również Maurice Obstfeld. Krugman jest świetnym popularyzatorem ekonomii; nie należy do akademików "zamkniętych w wieży z kości słoniowej" - powiedział Wojtyna.
Zaznaczył, że jako jeden z pierwszych ekonomistów wniósł duży wkład w interpretację kryzysów walutowych. Krugman przedstawił jeden z modeli kryzysów walutowych, obecnie najbardziej znanych - wyjaśnił Wojtyna.
Dodał, że najnowsza książka noblisty dotyczy różnic dochodowych w Stanach Zjednoczonych, a jego poglądy polityczne są ukierunkowane na Partię Demokratyczną.