Patriarcha Cyryl
Patriarcha Moskwy Cyryl I to najważniejsza osoba w kościele Moskwy i całej Rusi. Funkcję patriarchy pełni od 2009 roku. To jedna z najbardziej wpływowych osób w Rosji.
Data urodzenia: | 20.11.1946 (wiek: 78 lat) |
Miejsce urodzenia: | Leningrad |
Życiorys
Patriarcha Cyryl (wł. Władimir Michajłowicz Gundiajew) urodził się 20 listopada 1946 roku w Leningradzie. Jest rosyjskim duchownym prawosławnym. W latach 1984-2009 był metropolitą smoleńskim i kaliningradzkim. Jest szesnastym patriarchą moskiewskim i całej Rusi. Urząd sprawuje od 2009 roku.
Ukończył studia teologiczne na Leningradzkiej Akademii Duchownej. Na wybór stanu duchownego zdecydował się ze względu na znajomość z metropolitą leningradzkim i nowogrodzkim Nikodemem. W 1969 roku złożył przed nim wieczyste śluby mnisze. Wtedy przyjął imię zakonne Cyryl. Następnie przyjął święcenia diakońskie i kapłańskie.
Od 1971 działał w Światowej Radzie Kościołów. Pięć lat później został wyświęcony na biskupa wyborskiego, wikariusza eparchii leningradzkiej. W 1984 mianowano go na ordynariusza eparchii smoleńskiej i kaliningradzkiej. Od 1989 kierował Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Na urząd patriarchy moskiewskiego i całej Rusi został wybrany przez Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w dniu 27 stycznia 2009, zaś jego uroczysta intronizacja miała miejsce 1 lutego tego samego roku.
Jego starszy brat Nikołaj (zmarły w 2021 roku) był kapłanem prawosławnym, proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Petersburgu oraz wykładowcą patrologii w Petersburskiej Akademii Duchownej.
Patriarcha Moskwy i całej Rusi
Patriarcha Cyryl jest głową kościoła prawosławnego w Rosji. W czasie swojej biskupiej posługi był wielokrotnie oskarżany o współpracę z KGB w charakterze agenta o pseudonimie Michajłow. Badacze archiwów uważają, że objęcie funkcji patriarchy moskiewskiego nie byłoby możliwe bez wcześniejszej współpracy z KGB.
Cyryl został patriarchą moskiewskim w 2009 roku. Uzyskał poparcie 508 z 701 delegatów. Za jego rządów doszło do zmian organizacyjnych w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Powstały nowe agendy i wydziały: między innymi ds. relacji ze społeczeństwem, ds. kozactwa czy służby kapelanów w więzieniach.
o objęciu urzędu patriarchy moskiewskiego i całej Rusi przez Cyryla w Rosyjskim Kościele Prawosławnym doszło do znacznych zmian organizacyjnych. W 2009 i 2010 powstały nowe agendy Kościoła: wydziały ds. relacji ze społeczeństwem, ds. kozactwa, ds. służby kapelanów w więzieniach, Patriarsza Rada Kultury oraz zarząd gospodarczo-finansowy
Wojna w Ukrainie
Patriarcha Cyryl długo nie komentował sytuacji w Ukrainie. W 2014 roku oficjalnie modlił się o pokój na Ukrainie i konsolidację jej społeczeństwa, jak również w intencji ofiar zamieszek w Kijowie. Podkreślał neutralność stanowiska Cerkwi prawosławnej i wzywał do pogodzenia się walczących stron.
Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę w 2022 roku patriarcha Cyryl w swoich wypowiedziach popierał działania wojenne władz Rosji, nazywając je "jedynym słusznym wyborem". Jego wypowiedzi na temat wojny w Ukrainie wzbudzają ogromne kontrowersje na świecie.
Komentarze