Patenty na szczepionki? Ważna dyskusja na nieformalnym szczycie UE
Czy szczepionki nie będą objęte patentem? Na ten temat podczas nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Porto rozmawiali przywódcy państw członkowskich.
Szczepionki na COVID - to jeden z głównych tematów nieformalnego szczytu przywódców państw Unii Europejskiej.
Szczepionki na COVID. Co z patentami?
Jednym z punktów dyskusji były patenty na szczepionki na COVID na terenie UE. Początkowo portugalskie media informowały, że w tej kwestii osiągnięto porozumienie, co rzekomo potwierdzić miał przewodniczący Rady UE Charles Michael.
Okazało się jednak, że wypracowanie porozumienia ws. patentów na szczepionki na COVID to mrzonka, a ostatecznie optymistyczną wizję skreśliła wypowiedź szefowej KE Ursuli von der Leyen, która poinformowała, że "dyskusja w tej sprawie trwa".
Zobacz także: Andrzej Duda ostro skrytykowany przez Aleksandra Kwaśniewskiego
Sceptycznie do tematu patentów na szczepionki na COVID podchodzą niemieccy dyplomaci. Wiceszef MSZ Niemiec Michael Roth stwierdził, że "w tym momencie dyskusja na temat patentów nie przyczynia się do tego, że w krótkim okresie coś zostanie rozwiązane".
W opinii dyplomaty najważniejszym zadaniem UE jest teraz "ochrona łańcuchów dostaw szczepionek na COVID". - Problem polega na tym, że powinniśmy zwiększyć produkcję - zaznaczył Roth.
Inną wizję w sprawie patentów na szczepionki na COVID ma premier Mateusz Morawiecki. - Każdy miesiąc przyspieszenia w produkcji szczepionek - dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii - to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii. Ja zdecydowanie opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów - stwierdził premier Polski.
Nieformalny szczyt w Porto. Co z paszportami covidowymi?
W jednodniowych szczycie wzięli udział szefowie 24 państw Unii Europejskiej oraz kierownictwo Wspólnoty. Poza patentami politycy rozmawiali m.in. o tzw. zielonych paszportach covidowych. Ich wprowadzenie mogłoby umożliwić zaszczepionym mieszkańcom Wspólnoty swobodne przemieszczanie się po Europie.
- Dołożymy wszelkich starań, aby osiągnąć konsensus w tej tak bardzo ważnej sprawie możliwie jak najszybciej - zapewnił Charles Michel.
W ocenie przewodniczącego Rady Europejskiej szczegółami na ten temat członkowie UE zajmą się podczas najbliższego szczytu 25 maja. Potwierdziła to też przewodnicząca Komisji Europejskiej:
- Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne (dotyczące paszportów szczepień - red.) będzie osiągnięte do końca tego miesiąca - powiedziała Ursula von der Leyen i dodała, że system powinien działać już w czerwcu.