Paszporty covidowe. Jest termin porozumienia politycznego
Paszporty covidowe zostaną wprowadzone? W sobotę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że znany jest możliwy termin porozumienia politycznego w tej sprawie. Ogłosiła to na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE.
Paszporty covidowe będą obowiązywać na terenie Unii Europejskiej? Dyskusja na ten temat trwa już od dłuższego czasu. W sobotę przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała możliwy termin zawarcia porozumienia politycznego w tej sprawie.
Paszporty covidowe. Jest termin porozumienia w tej sprawie
- Możemy realistycznie przyjmować, że porozumienie polityczne (dotyczące paszportów szczepień - red.) będzie osiągnięte do końca tego miesiąca (maja - red.). Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (...) lub obecności przeciwciał - oznajmiła szefowa KE.
- Prace techniczne i prawne trwają, tak że system powinien działać w czerwcu - dodała von der Leyen.
"Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni"
Ursula von der Leyen poinformowała również, że do tej pory do państw Unii Europejskiej rozdysponowano 200 milionów dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. 160 milionów osób natomiast zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawkę - co stanowi około 25 procent całej populacji Unii Europejskiej.
- Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni. Musimy się na to przygotować - mówiła. Dodała też, że KE zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu przeciw COVID-19.
- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 procent dorosłej populacji do lata - zapewniała von der Leyen.
Uwolnienie patentów na szczepionki? Jest odpowiedź szefowej KE
Przewodnicząc KE pytana była także o pomysł prezydenta USA. Joe Biden zaproponował, by koncerny farmaceutyczne uwolniły patenty na produkcję szczepionek przeciw COVID-19. - Dyskusja trwa - skwitowała jedynie szefowa KE.
Ursula von der Leyeh podkreśliła jednocześnie, że samo uwolenienie patentów, które proponuje Biden, nie zwiększy podaży preparatów. Wskazała bardziej na inwestowanie w zwiększenie sił produkcyjnych szczepionek.
Fotel przy ONZ dla Szczerskiego? Jest reakcja z polskiego MSZ
Źródło: PAP
Przeczytaj także: