Pat ws. amunicji dla Ukrainy. Jest jeden problem
W gronie krajów członkowskich UE trwają rozmowy o szczegółach realizacji porozumienia w sprawie wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy. Jak donosi portal Politico, rozmowy utknęły w martwym punkcie. Powstał spór czy uzbrojenie kupowane dla Ukrainy ma być produkowane wyłącznie przez unijnych producentów czy również przez firmy spoza UE.
06.04.2023 | aktual.: 06.04.2023 13:22
O szczegółach prowadzonych negocjacji poinformowało portal Politico "kilku dyplomatów" biorących udział w rozmowach
Politycy nie tylko zastanawiają się, które firmy mógłby skorzystać z zawieranych przez kraje członkowskie kontraktów. Problemem ma być również to, jak zdefiniować w tym wypadku "firmy unijne".
Największym orędownikiem ograniczenia dostawców broni jedynie do przedsiębiorstw z UE ma być Francja. Paryż poparły już Grecja i Cypr. Chodzi o to, by uniemożliwić udział w przetargach firmom z Turcji.
Kraje przeciwne wprowadzeniu takich ograniczeń obawiają się z kolei, czy unijny przemysł zbrojeniowy jest w stanie w krótkim czasie zaspokoić ogromne potrzeby ukraińskiej armii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: snajper czaił się w zaroślach. Nocny koszmar Rosjan
Jest porozumienie ws. broni dla Ukrainy
Przyjęty projekt porozumienia otwiera państwom członkowskim UE i Norwegii dwie ścieżki: dwuletnią, przyspieszoną procedurę na zakup 155-milimetrowych nabojów artyleryjskich oraz siedmioletni projekt na pozyskanie wielu rodzajów amunicji.
Jak przekazała Europejska Agencja Obrony, projekt "wysyła jasny komunikat do przemysłu i wzmacnia wsparcie UE dla Ukrainy po rosyjskiej agresji" na ten kraj. Wspólne zamówienia mają na celu obniżenie kosztów i zakupy zgodnie z potrzebami państw należących do porozumienia.
- Realizujemy nasze obietnice dostarczenia Ukrainie większej ilości amunicji artyleryjskiej - powiedział szef EDA Josep Borrell. - Władze Ukrainy jasno określiły swoje potrzeby, a ten projekt jest częścią odpowiedzi UE. Dzięki wspólnym zamówieniom w ramach EDA i mobilizacji wsparcia finansowego z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju dostarczymy Ukrainie więcej amunicji i zrobimy to szybciej - dodał.
Przeczytaj też:
Źródło: Politico.eu