Pat ws. NATO? "Turcja żąda rzeczy, których nie możemy dać"

Przedłużają się negocjacje ws. ratyfikacji przez Ankarę akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. - Turcja żąda rzeczy, których nie możemy i nie chcemy dać - oświadczył w niedzielę szwedzki premier Ulf Kristersson. Do tej pory jedynie Węgry i Turcja nie wyraziły jeszcze zgody na rozszerzenie Sojuszu.

Pat ws. akcesji do NATO? "Turcja żąda rzeczy, których nie możemy dać"
Pat ws. akcesji do NATO? "Turcja żąda rzeczy, których nie możemy dać"
Źródło zdjęć: © Getty | Nils Petter Nilsson
oprac. MRM

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

W kurorcie narciarskim Saelen na zachodzie Szwecji odbyła się w niedzielę doroczna konferencja na temat bezpieczeństwa. Podczas obrad premier Ulf Kristersson po raz pierwszy publicznie zakwestionował żądania Turcji na drodze Szwecji do NATO, które jego zdaniem wykraczają poza zawarte pod koniec czerwca 2022 roku porozumienie z Ankarą o wspólnych działaniach na rzecz walki z terroryzmem.

- Turcja potwierdziła, że zrobiliśmy to, co obiecaliśmy, ale jednocześnie żąda rzeczy, których nie możemy i nie chcemy dać - stwierdził Kristersson, odnosząc się do tureckich żądań deportacji osób podejrzanych o terroryzm.

Turcja utrudnia akcesję Szwecji i Finlandii do NATO

W połowie grudnia Sąd Najwyższy Szwecji odmówił wydania władzom Turcji obywatela tego kraju, dziennikarza, oskarżonego przez administrację tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o udział w próbie zamachu stanu w 2016 roku.

Kristersson podkreślił, że "jest przekonany, że Turcja ratyfikuje szwedzki wniosek o członkostwo w Sojuszu, choć jak przyznał "nie wiadomo, kiedy to się stanie".

Obecny na konferencji szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto zadeklarował, że Finlandia, wobec której Ankara ma mniej zastrzeżeń, poczeka na Szwecję. - Wspólnie złożyliśmy wniosek o członkostwo w NATO, razem też zakończymy ten proces - obiecał.

Kristersson w swoim przemówieniu opisał, w jaki sposób wyglądać będzie członkostwo Szwecji w NATO. Zapewnił, że rząd w Sztokholmie wniesie solidarny wkład w planowanie, ćwiczenia, operacje i wysiłki NATO. Ujawnił, że Szwecja przystąpi do inicjatywy europejskiej tarczy obrony powietrznej pod przewodnictwem Niemiec, wzmocni patrolami myśliwców Gripen państwa bałtyckie, Islandię oraz obszar Morza Czarnego.

Premier obiecał również, że "Szwecja wkrótce udzieli Ukrainie dodatkowego wsparcia wojskowego". Kristersson i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie na ten temat w piątek.

Na mającej potrwać do wtorku konferencji "Folk och Forsvar" (Społeczeństwo i Obronność) w Saelen w Górach Skandynawskich specjalnym gościem jest sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Zobacz też: Ukraina w NATO w 2023 r.? Jednoznaczna odpowiedź weterana

Źródło artykułu:PAP
szwecjafinlandianato

Wybrane dla Ciebie