Trwa ładowanie...

Paszporty covidowe. Polska już po pierwszych testach

We wtorek sprawdzano techniczną gotowość Polski do wprowadzenia Unijnych Certyfikatów COVID, które mają uławiać przemieszczanie się w strefie Schengen w okresie pandemii koronawirusa. Jak przekazała wiceminister zdrowia Anna Goławska, 1 czerwca nasz kraj będzie w pełni gotowy na podłączenie do tego systemu.

Paszporty covidowe. Polska już po pierwszych testachPaszporty covidowe. Polska już po pierwszych testachŹródło: East News, fot: Lukasz Solski
d3w80wc
d3w80wc

W całej Unii Europejskiej system ma ruszyć 1 lipca. Wcześniej, bo od 1 czerwca, do centralnej infrastruktury będą włączane serwery poszczególnych krajów członkowskich. Obecnie trwają ostatnie testy.

- We wtorek sprawdzano naszą gotowość do podłączenia do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Polegała ona na weryfikacji technicznej, czyli ustaleniu, czy wystawiane przez nas kody QR są zgodne z wymogami, wytycznymi UE i czy są możliwe do odczytu w pozostałych państwach członkowskich - poinformowała wiceminister Goławska.

Podkreśliła, że test wypadł dla Polski korzystnie. - Zgodnie z planem, od 1 czerwca Polska będzie gotowa, by podłączyć się już do systemu - zapewniła.

Zobacz też: paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

Paszporty covidowe. Jakie informacje będą zawierać?

Wspomniany kod QR, zapisany na Certyfikacie, ma zawierać informacje o zaszczepieniu, o negatywnym wyniku testu oraz świadectwo wyzdrowienia. Podczas kontroli granicznej kod QR będzie skanowany. Sprawdzany ma być też unikatowy identyfikator.

d3w80wc

- Odpowiednie służby będą miały specjalną aplikację "Zaszczepieni", która będzie odczytywać kody QR, by zweryfikować, czy osoba okazująca kod spełnia wymogi epidemiologiczne określone w danym kraju. Jednym słowem - czy jest bezpieczna i spełnia wymagania, by przekroczyć granicę danego kraju UE - mówiła Goławska.

Dokument będzie można otrzymać na wniosek złożony w szpitalu, punkcie wykonywania testów lub w centrum szczepień. Miejsca te wydadzą zaświadczenie w formie cyfrowej, a następnie wyślą je do organu, który zajmie się technicznymi aspektami dokumentu. Następnie zostanie on odesłany do placówki, w której złożono wniosek.

Po zakończeniu całej procedury, gotowy certyfikat będzie można pobrać na urządzenie mobilne lub uzyskać go w formie papierowej.

Przeczytaj też:

d3w80wc
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w80wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w80wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj