Trwa ładowanie...

Paszporty covidowe coraz bliżej, "Jesteśmy gotowi". Wiceminister podał datę

Wiceszef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy poinformował, że Polska może już w przyszłym miesiącu być gotowa do wdrożenia systemu tzw. zielonych paszportów covidowych. Umożliwi to zaszczepionym i ozdrowieńcom łatwiejsze podróżowanie po krajach Unii Europejskiej.

Share
Paszport covidowy, zdj. ilustracyne
Paszport covidowy, zdj. ilustracyneŹródło: GETTY, Fot: SOPA Images
d3p1oh9

Paszporty covidowe. Polska jest gotowa

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii podkreślił, że rozwiązanie jest ważne nie tylko dla Polaków, którzy mają w planach zagraniczne podróże, ale też dla dużej części polskiej branży turystycznej, poszkodowanej przez pandemię.

- Polska zgłosiła swój akces, jesteśmy gotowi, by w połowie czerwca nasz kraj znalazł się w gronie tych państw UE, które wspólnie podejmą decyzje związane z respektowaniem zielonego certyfikatu - wskazał po spotkaniu ministrów turystyki UE Andrzej Gut-Mostowy.

d3p1oh9

Paszporty covidowe. Strategia na kilkadziesiąt lat

Wiceszef MRPiT podkreślił, że debata dotyczyła dużo szerszej perspektywy, niż tylko nadchodzące wakacje. Przedstawiciele państw Wspólnoty dyskutowali nad rozwiązaniami, które mają być odczuwalne nawet w perspektywie kilkudziesięciu lat.

- Chodzi o strategię na lata 2030-2050, która będzie widoczna w wymiarze społecznym, ekonomicznym i ekologicznym - powiedział Gut-Mostowy.

Kiedy UE chce uruchomić system paszportów covidowych?

Jak poinformował wiceminister, w swoim wystąpieniu zachęcał przedstawicieli innych krajów Unii Europejskiej do szybszego procedowania zasad związanych z wprowadzeniem tzw. paszportów covidowych. Zdaniem wiceszefa MRPiT, jest to kwestia szczególnie istotna dla regionów, których funkcjonowanie jest uzależnione od ruchu turystycznego.

d3p1oh9

- W miastach, jak np. Kraków, Wrocław, Gdańsk turystyka opiera się przecież w znacznej mierze na gościach zagranicznych - zauważył Gut-Mostowy.

Wiceminister podkreślił, że według roboczych ustaleń na poziomie europejskim w połowie czerwca miałby być gotowy pod względem technologicznym cały system związany z certyfikatami we wszystkich krajach UE. Jego oficjalne uruchomienie jest planowane na 21 czerwca.

Paszport covidowy. "Polska przystępuje do testów, ważny będzie kod QR"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3p1oh9

Podziel się opinią

Share
d3p1oh9
d3p1oh9
Więcej tematów