Pastusiak i Tusk oddali hołd ofiarom wojny na Westerplatte
Marszałek Senatu Longin Pastusiak i
wicemarszałek Sejmu Donald Tusk uczestniczyli wieczorem w
obchodach 65. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.
Pamięć ofiar uczczono apelem poległych. Zawyły syreny portowe. Po złożeniu kwiatów i wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża wypuszczono gołębie - symbol pokoju.
Odrzucenie Boga
Dramat wojny rozpoczął się od odrzucenia Boga, co spowodowało odrzucenie prawa człowieka - mówił wcześniej podczas modlitwy metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski.
Przemawiając do ok. 200 mieszkańców Gdańska, kombatantów i obecnych na uroczystości samorządowców oraz polityków wicemarszałek Senatu Donald Tusk oświadczył, że wojna, która zaczęła się na Westerplatte, dotychczas się nie skończyła.
Ta wojna trwa w postaci ludzkiego cierpienia, pozostaje żywą pamięcią (...) Ta wojna trwa dlatego, że nie dokonano prawdziwego rachunku krzywd (...) W tym rachunku są także niespłacone, a należne reparacje wojenne - podkreślał. Dodał, że "zło wyszło z Niemiec", i odpowiedzialność za skutki wojny, także finansowe, spoczywa na tych, którzy wojnę rozpętali.
By niemiecki rząd nie umywał rąk
Dzisiaj trwa debata wokół roszczeń niemieckich i reparacji na rzecz Polski. Wierność prawdzie i elementarnej sprawiedliwości wymaga, aby rząd niemiecki nie umywał rąk od odpowiedzialności za skutki roszczeń niemieckich obywateli - podkreślał Tusk.
W jego opinii Unia Europejska powinna bronić oczywistych prawd, także tych o II wojnie światowej. Według niego, jeśli Europa w przyszłości ma być Europą bez roszczeń, już dzisiaj powinna rozpocząć się debata po to, by Polacy nie byli "adresatami absurdalnych żądań, które od pewnego czasu pojawiają się w Niemczech".
Postulat Europy bez roszczeń będzie możliwy do urzeczywistnienia tylko wtedy, gdy (...) jednoznacznie zostanie potwierdzona odpowiedzialność Niemiec za wojnę i jej skutki. Dopiero gdy taki bilans zostanie sporządzony, będziemy mogli powiedzieć, że skończyła się wojna - powiedział.
XX-wieczna wojna domowa
Według Tuska potrzebna jest ogólnoeuropejska debata w tej sprawie, która byłaby formą konferencji pokojowej kończącej "XX-wieczną wojnę domową". Jest to zadanie dla Parlamentu Europejskiego, innych instytucji UE, to także wyzwanie dla polskiego rządu - zakończył Tusk.
Uroczystości na Westerplatte trwały od środowego ranka. Hołd ofiarom wojny złożył wtedy m.in premier Marek Belka. Przy gruzach koszar na Westerplatte szef rządu wspólnie z marszałkiem Pastusiakiem odsłonił obelisk Orła Białego. Jest to kopia płaskorzeźby przedstawiającej godło państwowe, która umieszczona była na budynku koszar.