Trwa ładowanie...

Pasterka 2023. O której godzinie? Nie wszędzie rozpocznie się o północy

Pasterka to tradycyjna msza święta, odprawiana w kościołach w Wigilię. Uczestnictwo w niej w wielu domach stanowi wieloletnią tradycję. Choć najczęściej jest kojarzona z nabożeństwem odprawianym od północy, godzina jej rozpoczęcia może być inna. Czy udział w Pasterce jest dla wiernych obowiązkowy?

Pasterka 2023. O której? Czy udział w Pasterce zwalnia z mszy w Boże Narodzenie?Pasterka 2023. O której? Czy udział w Pasterce zwalnia z mszy w Boże Narodzenie?Źródło: PAP, fot: Łukasz Gągulski
d1ghcgt
d1ghcgt

Pasterka, czyli uroczysta Msza Pasterska upamiętnia oczekiwanie oraz modlitwę pasterzy, którzy zgodnie z biblijnym przekazem zmierzali do Betlejem, by powitać narodzonego Jezusa Chrystusa. W tradycji polskiej stanowi ważny element obchodów Wigilii.

Pasterka. O której godzinie?

Chociaż Pasterka tradycyjnie kojarzona jest z nabożeństwem rozpoczynającym się o północy, w niektórych parafiach godzina jej rozpoczęcia może być inna. Proboszczowie niektórych parafii decydują się bowiem na przesunięcie początku Pasterki, na przykład na godzinę 22:00.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak udekorować dom na Boże Narodzenie?

Osoby, które w Wigilię będą chciały uczestniczyć w uroczystej mszy świętej, powinny więc sprawdzić godzinę jej rozpoczęcia w danej parafii. Informacji tych można poszukiwać na stronach internetowych wspólnot lub w gablotach, znajdujących się nieopodal kościoła.

d1ghcgt

Osoby, które zdecydują się na udział w Pasterce, powinny mieć na uwadze, że msza ta jest odprawiana zgodnie z uroczystym rytuałem. Z tego względu czas jej trwania może być znacznie dłuższy od tradycyjnego nabożeństwa.

Pasterka w Watykanie 2023. O której?

Każdego roku dużym zainteresowaniem cieszy się również Pasterka, odprawiana w Watykanie przez papieża. Jak poinformowano na oficjalnej stronie internetowej Stolicy Apostolskiej, uroczysta msza święta rozpocznie się w Wigilię o godzinie 19:30. Pasterka z Watykanu będzie transmitowana online.

Czy Pasterka 2023 zastępuje mszę w Boże Narodzenie?

Tegoroczna Wigilia wypada w niedzielę. Oznacza to, że zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, wierni 24 grudnia mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. Czy może nią być Pasterka? Jak wyjaśniają duchowni - nie. "Pasterka, która jest poniedziałkową Mszą Narodzenia Pańskiego (...) nie zwalnia z obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej 24 grudnia" - wyjaśniono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej parafii pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu. Udział w Pasterce zwalnia natomiast katolików z obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w Boże Narodzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ghcgt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ghcgt
Więcej tematów