Trwa ładowanie...
d2m7ak3

Pary homoseksualne będą mogły adoptować dzieci w Austrii

Austriacki Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pary homoseksualne mają takie samo prawo do adopcji dzieci, jak pary heteroseksualne. Do końca roku mają zostać zmienione stosowne przepisy.
Share
d2m7ak3

Dotychczas w przypadku związków homoseksualnych adoptowanie dziecka było w Austrii możliwe tylko w sytuacji, gdy jego biologicznym rodzicem była jedna z osób z takiego związku.

W uzasadnieniu orzeczenia prezes Trybunału Konstytucyjnego Gerhart Holzinger podkreślił, że "żadne obiektywne argumenty nie przemawiają za zróżnicowaniem reguł wyłącznie na podstawie orientacji seksualnej". Wskazał też, że restrykcje dotyczące adoptowania dzieci przez pary homoseksualne są sprzeczne z postanowieniami europejskiej konwencji praw człowieka.

W Austrii nie wprowadzono małżeństw homoseksualnych. Pary homoseksualne w zarejestrowanych związkach partnerskich korzystają jednak z wielu praw przysługujących małżeństwom.

Austriacka scena polityczna w ogromnej większości zareagowała pozytywnie na środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Minister sprawiedliwości Wolfgang Brandstetter natychmiast zapowiedział terminowe wdrożenie zmodyfikowanego prawa do adopcji.

d2m7ak3

Podziel się opinią

Share
d2m7ak3
d2m7ak3
Więcej tematów