Trwa ładowanie...
d42loxd
irak
12-01-2006 18:46

Partyzanci ścierają się z Al-Kaidą

Ku radości Amerykanów partyzanci iraccy walczący z wojskami koalicyjnymi i irackimi zaczynają bić się także z terrorystami z irackiego skrzydła Al-Kaidy. Czwartkowy "New York Times" opisuje kilka takich starć i dodaje, że Waszyngton rozpoczął rozmowy z partyzantami w nadziei na pozyskanie ich współpracy do regularnej walki z Al-Kaidą.

d42loxd
d42loxd

Dziennik powołuje się na zachodnich dyplomatów, oficjeli irackich i jednego z dowódców partyzanckich, a okoliczności starć między rebeliantami i Al-Kaidą przedstawia na podstawie rozmów z partyzantami.

Do starć między iracką Al-Kaidą i ugrupowaniami arabskich sunnitów, takimi jak Armia Islamska i Armia Mahometa, doszło w ostatnich miesiącach w Ramadi, Husajbie, Jusufii, Dhului i innych miastach tak zwanego trójkąta sunnickiego, matecznika antyrządowej rebelii.

Lokalni rebelianci i przywódcy plemienni podejmują tam próby przepędzenia bojowców Al-Kaidy z kilku powodów. Czasami jest to zwykła rywalizacja o kontrolę nad jakimś terenem, ale coraz częściej partyzantom i miejscowym przywódcom nie podoba się, iż od bomb terrorystów, wśród których są przybysze z innych krajów arabskich, giną iraccy cywile.

Od jesieni doszły do tego rozbieżności taktyczne w kwestii podejścia do przeobrażeń politycznych w Iraku. Al-Kaida wzywa do totalnej walki z władzami jako marionetkami USA i grozi śmiercią wszystkim, którzy z tymi władzami współpracują.

d42loxd

Tymczasem wiele ugrupowań rebelianckich, powiązanych z sunnicką opozycją polityczną, poparło uczestnictwo w grudniowych wyborach, a wcześniej w październikowym referendum konstytucyjnym. Rebelianci uważają bowiem, że interesom arabskich sunnitów pomoże obecność w nowym parlamencie.

W Dhului przed referendum konstytucyjnym imamowie z sunnickich meczów pozrywali plakaty terrorystów grożące śmiercią tym, którzy pójdą głosować. Emisariuszom Al-Kaidy imamowie powiedzieli, że jeśli chcą dżihadu, niech walczą z wojskami USA. W dniu referendum zanotowano w Dhului tylko jeden atak na punkt głosowania.

Partyzanci z Samarry dokonali publicznej egzekucji trzech terrorystów, którzy zabili miejscowego szejka (przywódcę) plemiennego za to, iż pojechał do Bagdadu prosić ministra obrony o pomoc w przepędzeniu stamtąd Al-Kaidy.

"New York Times" pisze, że trudno orzec, jak głęboki jest rozłam w szeregach przeciwników obecności wojsk USA w Iraku, i ostrzega przed wiązaniem z nim nadmiernych nadziei. Dziennik przytacza słowa partyzanta o pseudonimie Abu Omar, iż "jest szczęśliwy gdy Amerykanie zabijają bojowców Al-Kaidy", ale nie zamierza współdziałać z wojskami USA, bo "byłoby to sprzeczne z jego przekonaniami".

"Zapewne w najlepszym razie Amerykanie mogą liczyć na to, że partyzanci przejawią niechętną bierność, gdy wojska USA będą rozprawiać się z Al-Kaidą" - konkluduje dziennik.

d42loxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42loxd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj