PolskaPartie zwierają szyki przed jesiennymi wyborami lokalnymi

Partie zwierają szyki przed jesiennymi wyborami lokalnymi

Większość partii politycznych przygotowuje
się już do walki w jesiennych wyborach samorządowych. Liderzy
ugrupowań ruszają w objazd po Polsce, partie przygotowują
założenia kampanii i zastanawiają się nad ewentualnymi koalicjami.

Według szefa klubu parlamentarnego PiS Przemysława Gosiewskiego, priorytetem dla tej partii w wyborach samorządowych będą wybory bezpośrednie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i wybory do sejmików województw, gdzie PiS zamierza wystąpić raczej pod własnym sztandarem. Na poziomie gmin i powiatów PiS nie wyklucza zawierania koalicji.

Wedle zapowiedzi polityków PiS, partia zamierza wykorzystywać w kampanii samorządowej popularność premiera i ministrów jego rządu. W ramach kampanii wyborczej prezes PiS Jarosław Kaczyński od początku lutego odwiedził już m.in. Koszalin, Elbląg, Katowice Kraków i Wrocław.

Platforma Obywatelska chce w kampanii przed wyborami samorządowymi zerwać z wizerunkiem partii wielkomiejskiej, umocnić się w małych i średnich miastach oraz na wsi. W wyborach do sejmików wojewódzkich i w dużych miastach PO pójdzie pod własnym szyldem; w gminach i powiatach postawi na porozumienia z lokalnymi organizacjami i środowiskami.

18 marca w Warszawie odbędzie się konwencja samorządowa PO, na której politycy Platformy przedstawią swoje pomysły na funkcjonowanie samorządu. Sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna powiedział PAP, że pierwszym krokiem do wyborów samorządowych będą wybory wewnętrzne w partii. W podróż po kraju wybrał się szef PO Donald Tusk, który dokonuje - jak mówi - "przeglądu wojska", czyli spotyka się z lokalnymi działaczami PO.

SLD rozpoczął już kampanię przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Chce iść do wyborów wspólnie z SdPl, UP, OPZZ. Program wyborczy - opracowany po konsultacjach w terenie - ma być gotowy w czerwcu; SLD. Chcemy zatrzymać ruch PiS, który chce opanować samorząd - powiedział sekretarz generalny SLD Grzegorz Napieralski. Chcemy kampanię budować przeciwko temu, co robi PiS, które walczy z UFO i jakimś "układem". Nie jest wykluczone, że w kampanii samorządowej lewicę będzie wspierał b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W PSL przygotowania do wyborów samorządowych trwają już od 3 miesięcy. Kandydaci PSL na liderów list okręgowych, wójtów i radnych przechodzą szkolenia, które obejmują zajęcia m.in. z prowadzenia kampanii, kontaktów z mediami i podstawy ustawodawstwa. W województwach PSL chce iść do wyborów pod własnym szyldem, natomiast w powiatach i gminach są możliwe koalicje i start w ramach komitetów wyborczych wyborców. PSL prowadzi rozmowy m.in. ze Stronnictwem Demokratycznym, Krajową Partią Emerytów i Rencistów, kółkami rolniczymi oraz organizacjami społeczno-gospodarczymi.

Samoobrona rozpocznie kampanię 11 marca w Radomiu pod roboczym hasłem - "Idziemy razem z ludźmi pracy". Partia wierzy że wygra na wsi, ale chce też zaistnieć w większych miastach. Według europosła Samoobrony Ryszarda Czarneckiego na listach Samoobrony w dużych miastach pojawi się wiele "nowych twarzy, z nowych środowisk" - profesorów, lekarzy i wykładowców akademickich.

Liga Polskich Rodzin planuje na drugą połowę kwietnia konwencję samorządową, gdzie zaprezentuje swe nowe logo i program wyborczy. Objazd po Polsce rozpoczął lider Ligi Roman Giertych. LPR wystartuje samodzielnie w wyborach do sejmików wojewódzkich i w dużych miastach. W powiatach i gminach decyzje odnośnie ewentualnych koalicji podejmować będą lokalne zarządy LPR.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)