Trwa ładowanie...

Partia potwierdza. Podjęli decyzję ws. Pawłowskiej

Decyzję Prawa i Sprawiedliwości ws. mandatu Moniki Pawłowskiej ogłosił rzecznik partii Rafał Bochenek. Zapowiedział, że partia nie może jej przyjąć do klubu parlamentarnego.

Rafał BochenekRafał BochenekŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d4lg2nl
d4lg2nl

- Informuję, że objęłam mandat poselski. Jestem po rozmowie z marszałkiem Sejmu. Czuję się członkiem PiS, a po ślubowaniu będę chciała przystąpić do klubu - powiedziała we wtorek Monika Pawłowska po spotkaniu z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.

Okazuje się, że wstąpienie do klubu PiS nie będzie jednak możliwe. Ogłosił to oficjalnie rzecznik partii.

"Pani Monika Pawłowska przyjęła 461. nielegalny mandat - mandat, którego de facto i de iure nie ma (vide art. 96 Konstytucji). W związku z powyższym, jako PiS nie możemy jej przyjąć do naszego klubu parlamentarnego" - napisał na portalu X poseł Rafał Bochenek.

Podobne zdanie wcześniej wyrażał w rozmowie z WP szef lubelskich struktur PiS Przemysław Czarnek.

d4lg2nl

- Uważam że mandat, który obejmuje pani Pawłowska, jest nielegalny. Tak też uważa Sąd Najwyższy. Obejmowanie 461. mandatu w Sejmie, wbrew wcześniejszym deklaracjom pani Pawłowskiej, jest po prostu niepoważne. Ale to jej wybór - powiedział WP poseł Czarnek.

Pytana o to, czy jej zdaniem Mariusz Kamiński jest nadal posłem, Monika Pawłowska odparła: - Nie mnie to oceniać. Dodała, że jest to zadanie sądów i marszałka Sejmu. - Ja ufam i wierzę, że skoro marszałek Sejmu wysyła do mnie pismo, to jest to pismo zgodne z prawem - stwierdziła.

Monika Pawłowska poinformowała, że jej zaprzysiężenie na posła nie nastąpi na jutrzejszym powiedzeniu Sejmu.

d4lg2nl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Terror haków utrzymywał większość PiS? Wskazała na troje posłów

Członkini PiS w wyborach parlamentarnych w 2023 r. kandydowała z listy swojej partiiotrzymując 10 789 głosów, zajmując pierwsze nieobejmujące mandatu miejsce.

Mandat Mariusza Kamińskiego wygasł po tym, jak 20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go oraz Macieja Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r.

Czytaj także:

d4lg2nl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4lg2nl
Więcej tematów