Parlament Studentów: zostaliśmy eksmitowani z MEN
Parlament Studentów RP skarży się, że Ministerstwo Edukacji Narodowej odebrało mu jego siedzibę, która mieściła się do tej pory w budynku resortu edukacji. Według MEN, za parlament odpowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i to ono powinno zapewnić mu siedzibę.
10.05.2007 16:25
Jak informują studenci, podczas długiego majowego weekendu pracownicy MEN zaplombowali siedzibę Parlamentu. W piśmie Parlamentu studenci piszą, że "'aresztowanie' dokumentów, komputerów, faksów oraz korespondencji Rzecznika Praw Studentów ze studentami i rektorami całkowicie sparaliżowało działalność statutową Parlamentu".
Jak napisali studenci, nikt ich wcześniej bezpośrednio nie poinformował o odebraniu Parlamentowi siedziby. Według nich, pod koniec kwietnia do wiadomości Parlamentu przekazano jedynie pismo dyrektora generalnego MEN do dyrektora generalnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego informujące, że nie ma możliwości dalszego udostępniania Parlamentu siedziby w budynku resortu edukacji.
"Eksmisja odbyła się w stylu 'białoruskim'. Bez rzeczowej argumentacji, bez informowania bezpośrednio zainteresowanych, bez szacunku dla demokracji przedstawicielskiej" - podkreślił współtwórca i pierwszy przewodniczący Parlamentu, obecnie Rzecznik Praw Studenta, Robert Pawłowski.
Rzeczniczka prasowa MEN Aneta Woźniak przypomniała, że Parlament Studentów RP działa zgodnie z ustawą prawo o szkolnictwie wyższym, a do zapewnienia środków finansowych na funkcjonowanie go zobowiązany jest minister szkolnictwa wyższego. Dodała, że decyzja o usytuowaniu siedziby Parlamentu w budynku MEN zapadła w czasie, gdy minister edukacji odpowiadał za szkolnictwo wyższe.
Rzeczniczka poinformowała także, że w lutym MEN uzgodniło z MNiSzW tryb, warunki oraz termin wyprowadzenia Parlamentu Studentów z budynku resortu edukacji. Według Woźniak, ministerstwo nauki zadeklarowało gotowość pomocy Parlamentowi w znalezieniu stosownego lokalu oraz w przeprowadzce.
Jednocześnie zaznaczyła, że z punktu widzenia potrzeb i planów MEN, nie ma możliwości dalszego - nawet odpłatnego - zajmowania pomieszczeń w budynku tego resortu przez organizację studencką, związaną zakresem działania oraz finansowaną przez ministerstwo nauki.
Parlament Studentów RP istnieje od 1995 roku. Reprezentuje interesy studentów: opiniuje akty prawne dotyczące studentów, deleguje przedstawicieli środowiska do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Państwowej Komisji Akredytacyjnej, Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego i europejskiej reprezentacji studentów (National Unions of Students in Europe).
Przez ostatnie 10 lat siedziba PSRP znajdowała się w gmachu MEN.
Mieściło się w niej biuro Rzecznika Praw Studentów, którym wspiera studentów w sporach prawnych z uczelniami i innymi instytucjami funkcjonującymi w środowisku akademickim. Rzecznik pracuje społecznie. Rocznie rozpatruje ponad 1300 skarg nadsyłanych przez studentów. Wnioski z podjętych interwencji służą do tworzenia dorocznych raportów o naruszeniach praw studentów.
Przewodniczący Parlamentu jest powoływany przez zjazd delegatów ze wszystkich uczelni w Polsce. Rzecznika powołuje Rada Studentów RP (najwyższy organ Parlamentu pomiędzy sesjami zjazdu).