Trwa ładowanie...

Parlament Europejski poparł Estonię w konflikcie z Rosją


Olbrzymią większością głosów Parlament
Europejski (PE) przyjął rezolucję, w której jeszcze raz
zapewnił o swym całkowitym poparciu i solidarności z Estonią w jej
konflikcie z Rosją.

Parlament Europejski poparł Estonię w konflikcie z RosjąŹródło: AFP
d1buwfa
d1buwfa

Za rezolucją głosowało 460 eurodeputowanych, 31 było przeciw, a 38 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja jest formalnym uwieńczeniem debaty w Parlamencie Europejskim, po tym jak między Moskwą a Tallinem wybuchł konflikt wokół przeniesienia z centrum estońskiej stolicy na miejscowy cmentarz pomnika żołnierzy radzieckich. Spowodowało to protesty i gwałtowne zajścia w Tallinie oraz antyestońskie wystąpienia w Moskwie.

W rezolucji eurodeputowani krytykują Kreml za niewybredną i otwarcie wrogą retorykę wobec Estonii oraz nieodpowiednią ochronę estońskiej ambasady w Moskwie. Jednocześnie wzywają do dialogu, który pomógłby w integracji rosyjskojęzycznych Estończyków.

Wyrażając zdecydowane "poparcie dla demokratycznie wybranego rządu Estonii", PE podkreślił, że "ataki skierowane przeciwko jednemu z najmniejszych państw członkowskich UE są sprawdzianem europejskiej solidarności". Posłowie uznali za niedopuszczalne "różnorakie próby ingerowania w wewnętrzne sprawy Estonii" i przypomnieli władzom Rosji, że "niewybredna i otwarcie wroga retoryka kierowana przez nie pod adresem Estonii stoi w jawnej sprzeczności z zasadami postępowania na arenie międzynarodowej i wpłynie na ogólne stosunki UE z Rosją".

d1buwfa

PE wezwał rząd Rosji do poszanowania konwencji wiedeńskiej w sprawie bezwzględnej ochrony dyplomatów i wyraził zaniepokojenie "nieodpowiednią ochroną, jaką władze Rosji zapewniają ambasadzie estońskiej w Moskwie, a także fizycznymi napaściami demonstrantów z organizacji 'Nasi' na ambasador Estonii". Jednocześnie rezolucja potępia "rosyjskie próby stosowania presji gospodarczej na Estonię jako narzędzia polityki zagranicznej".

Parlament Europejski domaga się też przeprowadzenia analiz niedawnych cyberataków na estońskie strony internetowe oraz "przedstawienia studium na temat tego, jak można rozwiązać kwestię takich ataków i zagrożeń na poziomie UE".

PE wzywa również rząd Rosji do podjęcia "otwartego i bezstronnego dialogu z demokratycznymi państwami Europy Wschodniej i Środkowej na temat historii XX wieku oraz zbrodni przeciwko ludzkości, w tym zbrodni popełnionych w tym czasie przez totalitarny komunizm". (sm)

Inga Czerny

d1buwfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1buwfa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj