Paraliż TK trwa. Przełożyli wydanie wyroku
Trybunał Konstytucyjny miał we wtorek ogłosić wyrok ws. unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę. Tak się jednak nie stało. Ponownie przełożono termin jego ogłoszenia - tym razem na 11 grudnia. TK przełożył też na ten sam dzień rozprawę dotyczącą nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Oficjalnym powodem ma być zwolnienie lekarskie jednego z sędziów.
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zakończył rozprawę ws. unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę, 21 listopada br. i odroczył wydanie orzeczenia - pierwotnie do 30 listopada. Tego dnia ogłoszenie wyroku zostało jednak przełożone na wtorek, 5 grudnia, na godz. 11.
We wtorek okazało się jednak, że termin ogłoszenia wyroku został ponownie przesunięty - na poniedziałek 11 grudnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Dziura w umowie koalicyjnej? W tle afera wokół TK
Tego samego dnia ma także odbyć się rozprawa pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z wniosku prezydenta Andrzeja Dudy. Pierwotnie wyznaczono ją na środę 6 grudnia na godz. 12.
Jak poinformowało PAP we wtorek biuro TK, zmiana terminów związana jest ze zwolnieniem chorobowym i usprawiedliwioną nieobecnością jednego z sędziów TK.
TK nie mógł się zebrać przez wiele miesięcy
Rozpatrywanie sprawy kar nałożonych przez TSUE Trybunał rozpoczął jeszcze 19 października ub.r. Pełnemu składowi TK w tej sprawie przewodniczy prezes Trybunału Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą jest sędzia Zbigniew Jędrzejewski. Terminy rozpraw były następnie wielokrotnie przekładane.
W TK od wielu miesięcy trwa spór o kadencję Julii Przyłębskiej jako prezesa Trybunału, który utrudnia zebranie się Trybunału w pełnym składzie co najmniej 11 sędziów. 21 listopada br. na salę TK wyszło jednak 11 z 15 sędziów Trybunału, czyli liczba wymagana do odbycia posiedzenia pełnego składu.
Wniosek do TK w sprawie nałożonych na Polskę kar - jeszcze w listopadzie 2021 r. - złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który domaga się stwierdzenia niekonstytucyjności regulacji prawa unijnego odnoszących się do tych kwestii. Złożenie wniosku nastąpiło po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych - ws. kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
We wniosku do TK Ziobro zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim "TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego". Zaskarżył także art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia Prezesa TSUE lub sędziego tego trybunału do nałożenia na kraj członkowski środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów RP.
Prezydent apelował o niezwłoczne rozpatrzenie sprawy
Z kolei sprawa nowelizacji ustawy o SN została zainicjowana przed TK w lutym br. Prezydent Andrzej Duda skierował styczniową nowelizację przepisów SN do Trybunału w trybie kontroli prewencyjnej. Nowelizacja ta miała - według PiS - wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Jednocześnie prezydent apelował wówczas do sędziów TK, by niezwłocznie zajęli się sprawą.
W swoim wniosku prezydent zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją m.in. szeregu zapisów o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. We wniosku prezydenckim zakwestionowano także m.in. przepisy umożliwiające wnioskowanie o wznowienie prawomocnie zakończonych spraw dyscyplinarnych i immunitetowych, a także przewidzianą w tej nowelizacji vacatio legis określoną na 21 dni.
Pełnemu składowi w tej sprawie przewodniczy prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą sprawy jest sędzia Bartłomiej Sochański.