Paraliż na lotnisku, odwołane pociągi, kilkadziesiąt osób zamarzło w Europie
W ciągu ostatnich kilku dni w Europie zamarzło co najmniej 40 osób. Bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, gdyż według meteorologów, przez cały pierwszy tydzień lutego będzie zimno i będzie sypał śnieg. We Francji po ataku zimy występują poważne zakłócenia w kursowaniu pociągów, z kolei na lotnisku w Stambule odwołano ok. 200 lotów.
- Pamiętajmy, że dzwoniąc w takich przypadkach na numer alarmowy 112 albo 997 możemy uratować komuś życie - powiedziała rzeczniczka MSW Małgorzta Woźniak.
Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski przypomina, że policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne m.in. pustostany czy ogródki działkowe. - Nie możemy być jednak wszędzie. Dlatego nie wahajmy się jeśli zobaczymy, że ktoś od dłuższego czasu przebywa na dworze, np. bezdomnego, który siedzi na przystanku, w przejściu podziemnym lub szuka schronienia w pustostanie czy altance - zadzwońmy na policję - zaznaczył.
Są wolne miejsca w noclegowniach
W łódzkich noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych jest jeszcze kilkadziesiąt wolnych miejsc. W związku z silnymi mrozami czas funkcjonowania noclegowni został wydłużony. Straż miejska i policja patroluje miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaapelowała, żeby mieszkańcy przekazywali policji i miejskim służbom informacje o osobach potrzebujących pomocy. W miejscach gromadzenia się bezdomnych miasto zamierza ustawić koksowniki.
W Łodzi działają cztery schroniska i dwie noclegownie oraz jedna świetlica dla bezdomnych. Jest w nich 437 miejsc. Dwa schroniska dla mężczyzn funkcjonują przy ulicach: Szczytowej i Spokojnej, natomiast dla kobiet przy ulicach: Gałczyńskiego i Kwietniowej.
Z uwagi na niskie temperatury wydłużony został czas działania noclegowni. Już od ubiegłego tygodnia noclegownia dla mężczyzn prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta przy ul. Spokojnej zaczyna działać trzy godziny wcześniej - od godz. 17.00. Natomiast od poniedziałku noclegownia dla kobiet przy ul. Gałczyńskiego będzie czynna już od godz. 16.00.
Uruchomiona została także świetlica dla osób bezdomnych przy al. Piłsudskiego. Jest w niej 80 miejsc. Świetlica działa w godz. 8.00-16.00, a bezdomni mają tam zagwarantowane trzy posiłki; na noc mogą przenieść się do noclegowni. Osoby potrzebujące pomocy będą także kierowane do Domu Samotnej Matki oraz Ośrodka dla Ofiar Przemocy.
- Mamy jeszcze wolne miejsca w noclegowniach i żadna osoba, która wymaga takiego wsparcia nie zostanie bez pomocy. Jeśli będzie potrzeba, zorganizowana zostanie większa liczba miejsc - powiedziała zastępca dyrektora MOPS w Łodzi Elżbieta Jaszczak.
W nocy po ulicach miasta jeździ autobus z pomocą dla osób bezdomnych i potrzebujących; korzysta z niego coraz więcej osób. Mogą tam zjeść ciepły posiłek, napić się gorącej herbaty a także otrzymać podstawowe leki i odzież. Ostatniej nocy wydano w nim ponad 200 ciepłych posiłków.
Autobus jeździ do miejsc, w których zwyczajowo gromadzą się osoby bezdomne, m.in. w okolice łódzkich dworców PKP. Dowozi także bezdomnych do noclegowni.
- Pracownicy socjalni mają także odwiedzać starsze, samotnie mieszkające osoby i sprawdzać, czy mają opał, czy nie jest im potrzebna jakaś pomoc, żeby nie doszło do sytuacji, że ktoś zamarznie w mieszkaniu - dodała Jaszczak.
Funkcjonariusze straży miejskiej i policji kontrolują wszystkie miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni m.in. dworce, pustostany oraz ogródki działkowe. Potrzebujący mogą także znaleźć pomoc w jednostkach policji i straży pożarnej.
- Każdy, kto się zgłosi do którejś z jednostek, będzie mógł tam przenocować i dostanie gorącą herbatę. Osoby pod wpływem alkoholu będą kierowane do Miejskiego Ośrodka Terapii Uzależnień - powiedziała prezydent Łodzi.
Władze miasta szacują, że w Łodzi jest ponad 3 tys. osób bezdomnych.
"Nie bądźmy obojętni"
Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski zaapelował, by zwracać uwagę na osoby starsze, które mogą mieć problemy z ogrzewaniem swoich mieszkań czy domów. - Jeśli mamy o kimś takim sygnały również nie zwlekajmy z powiadomieniem służb. Osoby starsze powinny też pamiętać by zawsze powiadamiać swoich bliskich, jeśli przy takich temperaturach, wybierają się np. na spacer. Niech poinformują ich, gdzie się wybierają, kiedy zamierzają wrócić - dodał Sokołowski.
Z policyjnych statystyk wynika, że jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest alkohol. - Daje on złudne uczucie ciepła, jednak organizm wychładza się znacznie szybciej. Dlatego jeśli zobaczymy osobę pijaną, leżącą w rowie, na ławce w parku, nie bądźmy obojętni. Również kiedy wracamy wieczorem z imprez lepiej weźmy taksówkę, nie wracajmy do domu pieszo - podkreślił rzecznik.
O ostrożność apelują też strażacy, bo zima to - jak podkreślają - okres zwiększonej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Tylko w weekend z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło siedem osób.
- Pod żadnym pozorem nie zasłaniajmy ani nie zaklejajmy przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się tlenku węgla mogą być nudności, senność i bóle głowy - zaznaczyła rzeczniczka MSW
Francja: zerwana trakcja, nie kursują pociągi
Pociągi na trasie z Bretanii do Paryża są unieruchomione z powodu zerwania przez śnieg trakcji elektrycznych. Trudna sytuacja na drogach panuje w środkowej i zachodniej części Francji. W dwudziestu trzech departamentach wprowadzono trzeci w czterostopniowej skali stan zagrożenia. Żandarmeria i drogowcy ostrzegają, iż warunki jazdy są bardzo trudne, mimo iż od rana pracują piaskarki. Spowodowane jest to nie tylko opadami śniegu, ale przede wszystkim marznącej mżawki. Sypie powyżej 800 metrów nad poziomem morza.
Ratownicy ostrzegają przed lawinami w górach. Według prognoz, w nocy ma spaść dziesięć centymetrów śniegu. Antycyklon, który nadszedł znad Rosji, może doprowadzić do silnych mrozów. W niektórych rejonach temperatura spadnie do minus piętnastu stopni. W tej sytuacji na alarm biją organizacje charytatywne, które nie mają środków, aby pomóc wszystkim bezdomnym. W miarę możliwości rozdawane są śpiwory, środki higieniczne i opatrunkowe, a także koce dla psów, najczęściej jedynych bliskich, których mają bezdomni.
Ukraina: zmarło już 18 osób
18 osób zmarło na Ukrainie w ciągu ostatnich dni w wyniku utrzymujących się silnych mrozów. Ponad 400 osób trafiło do szpitali z odmrożeniami i objawami wychłodzenia organizmu - podało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) w Kijowie.
W poniedziałek w godzinach porannych w stolicy Ukrainy temperatura wynosiła -16 st. Meteorolodzy ostrzegają, że w najbliższych dniach w niektórych regionach kraju może być nawet -32 stopnie. By ograniczyć liczbę osób, które ucierpiały na skutek mrozów, władze ukraińskich miast organizują punkty, w których można się ogrzać i dostać ciepły posiłek.
Według MSN w całym kraju działało 1500 takich punktów. W ciągu ostatniej doby z ich pomocy skorzystało ponad 7 tys., a w ciągu ostatnich trzech dób 17 tys. osób.
Serbia: dwie osoby martwe pod śniegiem
Trzy osoby zmarły w środkowej Serbii w następstwie silnych opadów śniegu i dużych mrozów - poinformowały serbskie władze. W 14 regionach kraju podjęto działania w związku z kryzysową sytuacją pogodową.
Policja powiedziała, że 49-letnię kobietę zmarłą z wychłodzenia znaleziono na drodze zasypanej śniegiem w regionie miasta Valjevo położonego 80 km na południowy zachód od Belgradu. Również w regionie Valjeva 52-latek został znaleziony w śniegu w pobliżu swego domu w wiosce Bobovo, a 81-letnia staruszka zmarła z zimna w domu, w którym mieszkała samotnie.
Duże opady śniegu w Serbii w weekend spowodowały poważne zakłócenia w ruchu drogowym i w dostawach energii elektrycznej na południu kraju, gdzie stan alarmu ogłoszono w 14 regionach. Bez prądu w ostatnich dniach pozostawały tysiące ludzi.
Opady śniegu ustały 29 stycznia, lecz w nocy temperatura w środkowej Serbii spadła od -20 st. Władze apelują do starszych ludzi, by nie wychodzili z domu.
Litwa: zmarły cztery osoby
Cztery osoby zmarły na Litwie w czasie weekendu na skutek nadmiernego wychłodzenia organizmu - poinformowały miejscowe media. Wiele osób trafiło do szpitala z objawami hipotermii.
W szpitalu w Olicie (Alytus), na południu kraju, zmarły z powodu wychłodzenia dwie osoby w starszym wieku: mężczyzna i kobieta. W Trokach przy drodze znaleziono zwłoki zamarzniętej kobiety w wieku 44 lat, a w Ignalinie zamarzł 51-letni mężczyzna.
Szpitale w litewskich miastach informują o wielu przypadkach odmrożeń.
Synoptycy zapowiadają na Litwie bardzo mroźną pogodę w najbliższych dniach. W nocy z 30 na 31 stycznia temperatura wyniesie od -18 do -23 stopni, a we wtorek od – 11 do -15 stopni. W nocy z 31 stycznia na 1 lutego termometry mają pokazywać od -20 do -25 stopni, a w ciągu dnia od -14 do -18 stopni.
Poważne utrudnienia w Czechach i Słowacji
Jedna osoba zmarła na Słowacji wskutek silnych mrozów. Fala zimna, jaka nawiedziła Słowację i Czechy wywołała wiele utrudnień. Jak podały w służby meteorologiczne w obu krajach, temperatury miejscami spadły nawet do -24 st.
W Tatrach, we wsi Niżna Szuniawa (pod Popradem), zamarzł mężczyzna; słowackie służby medyczne nie zdołały go już uratować.
W Czechach od mrozu popękały szyny kolejowe. Od nocy pociągi nie kursują na kilku jednotorowych liniach na Morawach, Wysoczyźnie i na północy kraju. Kłopoty zgłaszano na magistralach wielotorowych, ale tam ruch udało się utrzymać bez większych przeszkód.
Czeskie służby energetyczne, przewidując możliwe zerwanie linii wysokiego napięcia, wysłały w teren swoje wozy naprawcze.
Według Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego (CzHMU) w Karwinie i w Jeseniku (oba miasta na czeskim Śląsku) zanotowano najniższe temperatury od ponad 20 lat: -19,9 i -16,5 st.
Synoptycy podają, że mrozy będą jeszcze ostrzejsze i temperatury pod koniec tygodnia mogą spaść nawet do minus 30 stopni C. W związku z tym czeskie organizacje charytatywne przygotowały noclegownie i ciepłe posiłki dla bezdomnych.
Rumunia: nie mieli czym ogrzać szkół
Cztery osoby zmarły wskutek wychłodzenia w Rumunii, gdzie temperatury spadły do minus 25 stopni Celsjusza - poinformowało rumuńskie ministerstwo zdrowia. W regionach wiejskich zamknięte były pojedyncze szkoły, ponieważ ze względu na mróz zabrakło tam opału.
W 300-tysięcznym mieście Gałacz, na wschodzie Rumunii, połowa mieszkańców nie miała w poniedziałek rano dostępu do pitnej wody, ponieważ mróz sparaliżował pracę przepompowni. Meteorologowie przewidują, że w ciągu najbliższych trzech dni temperatura może spaść do minus 27 stopni Celsjusza.
Turcja: paraliż na lotnisku
Z powodu silnych opadów śniegu na międzynarodowym lotnisku w Stambule odwołano ok. 200 lotów. Trudne warunki pogodowe utrudniają poruszanie się po 15-milionowej metropolii.
Władze radzą mieszkańcom, by nie korzystali z samochodów. Autobusy, metro i tramwaje są wyjątkowo zatłoczone, a wiele osób przemieszcza się pieszo.
Bardzo słaba widoczność sprawia, że ruch statków towarowych na Bosforze, czyli cieśninie łączącej morze Marmara z Morzem Czarnym, odbywa się wolniej niż zwykle. Według synoptyków silne opady śniegu w Stambule ustaną dopiero w środę po południu.