Trwa ładowanie...

Paragwaj: wdarli się do parlamentu, a potem go podpalili

Setki demonstrantów wdarły się na terytorium paragwajskiego parlamentu po tym, jak zmieniając przepisy deputowani umożliwili urzędującemu prezydentowi ponowny start w wyborach.

Paragwaj: wdarli się do parlamentu, a potem go podpaliliŹródło: PAP
d3kdgb8
d3kdgb8

Na publikowanych w sieci filmikach widać, jak protestujący podpalają budynek parlamentu. Według informacji części mediów, splądrowano też biura posłów, którzy zgodzili się na ponowny start prezydenta Horacio Cartesa w wyborach.

Policja użyła gumowych kul i armatek wodnych, by rozpędzić tłum. Opozycja twierdzi, że jedna osoba zginęła. Wśród rannych mają być zarówno protestujący jak i policjanci oraz politycy.

To najgorsze zamieszki w Paragwaju od czasu, gdy w 1992 roku w kraju wprowadzono demokrację. Po wcześniejszej dyktaturze ustanowiono prawo, zabraniające prezydentowi kandydowania na drugą i kolejne kadencje. Jednak, gdy grupa 25 parlamentarzystów w tajemnicy podjęli decyzję o zezwoleniu na reelekcję prezydenta Cartesa, na ulice wyszły tłumy.

d3kdgb8

- Mieszkańcy Paragwaju będą walczyć z tymi gumowymi kulkami. Parlamentarzyści przywrócili dyktaturę. Wkrótce będą strzelać do nas metalowymi nabojami - mówił jeden z protestujących.

Prezydent Paragwaju zaapelował o spokój w kraju. Politycy z partii rządzącej mówią, że nie ma mowy o złamaniu prawa, a opozycja twierdzi, że uchwała nie ma mocy prawnej. Zmiany musi jeszcze rozpatrzyć druga izba parlamentu.

Paragwaj do 1989 roku rządzony był przez wojskowych. W 1992 roku zatwierdzono nową konstytucję, która wprowadziła ograniczenia uprawnień prezydenta. Mimo to, krajem wstrząsały walki pomiędzy partiami i polityczna niestabilność.

d3kdgb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kdgb8
Więcej tematów