Parafie już starają się o fragmenty ciała Jana Pawła II
Zbliża się beatyfikacja papieża, a z nią moment, kiedy fragmenty jego ciała i osobiste przedmioty staną się relikwiami. Parafie z Lublina już rozpoczęły starania, by te przedmioty kultu sprowadzić do siebie.
- Chcielibyśmy, żeby relikwie Jana Pawła II znalazły się także w naszym kościele - potwierdza ks. Ryszard Jurak, proboszcz parafii Świętej Rodziny, na terenie której w 1987 roku gościł papież. - Na razie dowiadywaliśmy się, czy jest taka możliwość. Prośbę w tej sprawie musimy wysyłać do Rzymu. Zrobimy to po beatyfikacji - zapewnia. W kościele Świętej Rodziny jest już ornat, w którym Ojciec Święty odprawiał mszę w Lublinie. Duchowny podkreśla, że nie będzie on otoczony specjalnym kultem.
- Traktujemy go raczej jako pamiątkę, a nie relikwię. Wkrótce umieścimy go w gablocie przy ołtarzu, by wierni mogli go oglądać - tłumaczy ks. Jurak.
Nieoficjalnie wiemy że o sprowadzenie relikwii papieża zabiega też powstające na Wrotkowie Centrum Jana Pawła II.
Duchowni podkreślają, że o relikwiach będziemy mogli mówić dopiero po beatyfikacji. Są różne kategorie tych przedmiotów kultu. - Relikwie pierwszego stopnia są najczęściej fragmentem ciała lub kości osoby świętej lub błogosławionej. Ich autentyczność poświadcza specjalny certyfikat - tłumaczy O. Stanisław Fudala OCD z klasztoru Karmelitów Bosych w Lublinie. - Relikwie drugiego stopnia są to natomiast rzeczy, które należały do danej osoby - dodaje.
Skąd popyt na relikwie? - One integrują społeczność wokół pewnych, określonych wartości, które uosabia dany święty czy błogosławiony - tłumaczy Dariusz Wadowski, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Relikwie podnoszą też atrakcyjność turystyczną świątyni, do której trafiają. - Miejsca, w których złożono relikwie, przyciągały i przyciągają wiernych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że obecnie parafie zabiegają o sprowadzenie do siebie relikwii papieża - uważa Marta Denys, pisarka i przewodniczka.
Relikwie świętych ma wiele lubelskich parafii
- Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki powitano w Lublinie 13 czerwca 2010 r. Spoczęły w kościele przy ul. Bp. Fulmana, którego patronem jest błogosławiony duchowny.
- Lubelscy dominikanie w bazylice przy ul. Złotej opiekują się relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. W 1991 r. ktoś dopuścił się kradzieży relikwii. W bazylice pozostał jednak mały fragment.
- Relikwie św. Walentego posiadają dwie lubelskie świątynie: kościół "na Czwartku" i kościół pw. Nawrócenia Świętego Pawła przy ul. Bernardyńskiej (na zdjęciu). Skąd wzięły się w Lublinie i czy są prawdziwe? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Czytaj także: Prof. Gałkowski o papieżu: Wuj już za życia był święty