Trwa ładowanie...

"Papieżówka" w Licheniu otwarta dla zwiedzających

Msza święta wieczorna, otwarte apartamenty papieskie, czyli tzw. "papieżówka" - w ten sposób Księża Marianie z Sanktuarium Maryjnego w Licheniu uczczą trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Share
"Papieżówka" w Licheniu otwarta dla zwiedzających
Źródło: AFP
d163jwj

Msza św. z udziałem Kapituły Prowincjalnej Zgromadzenia Księży Marianów, która obraduje w licheńskim Sanktuarium, odbędzie się o godz. 19.00 w bazylice. Zakonnicy będą modlić się w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II.

Wcześniej, bo od godz. 9.00 do 18.00, wszyscy chętni będą mogli zwiedzić papieskie apartamenty. Są to pomieszczenia, w których Jan Paweł II mieszkał od 6 do 8 czerwca 1999 roku, podczas swej pielgrzymki do Polski. Apartamenty, tzw. "papieżówka", są otwierane dla zwiedzających w rocznice związane z papieżem-Polakiem.

W niezmienionym stanie zachowano pokój dzienny, kaplicę i sypialnię. Pomieszczenie, które pełniło rolę jadalni, zostało przerobione na papieską bibliotekę. Teraz gromadzone są tam pamiątki związane z Janem Pawłem II: medaliony, książki, zdjęcia, programy pielgrzymek.

d163jwj

Można obejrzeć również dary, które papież pozostawił po sobie w Licheniu: kielich z pateną, różaniec, stułę, piuskę oraz lekcjonarz. Nowym nabytkiem jest kremowa mitra - papieskie nakrycie głowy - ufundowana dla Ojca Świętego przez marianów ze Stanów Zjednoczonych. Mitra znalazła się w Licheniu dzięki kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, osobistemu sekretarzowi papieża, którego marianie poprosili o przekazanie do zbiorów bibliotecznych pamiątki po papieżu. Do apartamentów będzie można wejść z przewodnikiem, który będzie wprowadzał tam grupy co pół godziny.

d163jwj

Podziel się opinią

Share
d163jwj
d163jwj
Więcej tematów