Papież wzywa wszystkie kraje. "Niech opowiedzą się po stronie pokoju"

Podczas niedzielnej modlitwy Papież Franciszek zaapelował o zakończenie wszelkich działań zbrojnych, które mogą przyczynić się do zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Niech wszystkie kraje opowiedzą się po stronie pokoju - wezwał. Tymczasem w Rzymie obowiązuje stan "najwyższej czujności" po ataku Iranu na Izrael.

Papież wzywa wszystkie kraje.  "Niech opowiedzą się po stronie pokoju"
Papież wzywa wszystkie kraje. "Niech opowiedzą się po stronie pokoju"
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Zukowski
Kamila Gurgul

Iran wystrzelił w sobotę w kierunku Izraela liczne drony, które będą potrzebowały kilku godzin, by dolecieć do celów - potwierdził rzecznik izraelskich sił zbrojnych Daniel Hagari, cytowany przez agencję AP. Zapewnił, że Izrael jest przygotowany na atak.

Premier Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie do narodu. - Obywatele Izraela, w ciągu ostatnich lat, a zwłaszcza w ciągu ostatnich tygodni, Izrael przygotowywał się na możliwość bezpośredniego ataku z Iranu. Nasze systemy obronne są gotowe - oświadczył Netanjahu.

Papież apeluje

Papież Franciszek, zwracając się do tysięcy wiernych, którzy przybyli do Watykanu na modlitwę Regina coeli, wyraził swoje zaniepokojenie i smutek na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Śledzę w modlitwie i z niepokojem, a także bólem wiadomości, jakie napłynęły w ostatnich godzinach na temat pogorszenia się sytuacji w Izraelu z powodu interwencji ze strony Iranu - powiedział.

Papież kontynuował, wyrażając swoje głębokie pragnienie, aby zakończyć wszelkie działania, które mogą zaostrzyć spiralę przemocy i doprowadzić do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Kieruję żarliwy apel o to, aby zatrzymano wszelkie akcje, które mogą zaostrzyć spiralę przemocy z ryzykiem wciągnięcia Bliskiego Wschodu w jeszcze większy konflikt wojenny - powiedział Franciszek.

Dodatkowo, papież podkreślił, że nikt nie powinien zagrażać istnieniu innego człowieka. "Nikt nie może zagrażać istnieniu innego".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Papież Franciszek zakończył swoje przemówienie, wzywając wszystkie kraje do wybrania strony pokoju. - Niech wszystkie kraje opowiedzą się po stronie pokoju - powiedział.

Na koniec, Papież wezwał do modlitwy: "módlmy się o pokój, dosyć wojny, dosyć ataków, dosyć przemocy. Tak dla dialogu i dla pokoju". Jego słowa spotkały się z gromkimi brawami wiernych.

Stan "najwyższej czujności" w Rzymie

Tymczasem, w Rzymie obowiązuje stan "najwyższej czujności" po ataku Iranu na Izrael. W niedzielę prefekt Rzymu, Lamberto Giannini, oświadczył to po nadzwyczajnej naradzie na temat bezpieczeństwa. Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele sił porządkowych, odbyło się z udziałem delegacji wspólnoty żydowskiej.

Giannini wyjaśnił, że celem narady komitetu prowincji rzymskiej do spraw porządku i bezpieczeństwa było sprawdzenie kroków wprowadzonych we włoskiej stolicy. Podkreślił, że środki bezpieczeństwa już wcześniej podniesiono do bardzo wysokiego poziomu z powodu sytuacji na Bliskim Wschodzie.

- Pracujemy, by zagwarantować bezpieczeństwo. Prefekt zaznaczył, że z delegacją rzymskiej wspólnoty żydowskiej dokonano wymiany informacji.

Na poniedziałek, minister spraw wewnętrznych Włoch, Matteo Piantedosi, zwołał posiedzenie działającego przy jego resorcie komitetu do spraw porządku publicznego i bezpieczeństwa.

Źródło artykułu:PAP
papież franciszekwatykanrzym
Wybrane dla Ciebie