Trwa ładowanie...

Papież wstrzymuje decyzję w sprawie "otchłani"

Papież Benedykt XVI wstrzymał na
razie ogłoszenie dokumentu teologicznego, po którym spodziewano
się, że anuluje pojęcie "otchłani" jako miejsca wieczystego pobytu
dusz dzieci nieochrzczonych - podał Reuters, powołując
się na przedstawicieli Watykanu.

Share
Papież wstrzymuje decyzję w sprawie "otchłani"
Źródło: AFP
d4e84ep

Nad dokumentem pracuje od blisko roku 30-osobowa Międzynarodowa Komisja Teologiczna. Papież celebrował wraz z jej członkami mszę świętą, ale w swej homilii w ogóle nie poruszył tematu otchłani.

Papież nie wspominał o tym dzisiaj w swej homilii. Nadal pracujemy nad dokumentem. Nad niczym nie głosowano. Sądzę, że nic nie będzie gotowe do przekazania mu do roku 2007 - powiedział w rozmowie telefonicznej z Reuterem włoski arcybiskup Bruno Forte.

Pojęcie otchłani, dla której używa się też pochodzącego z wczesnośredniowiecznej łaciny słowa "limbus" (dosłownie "granica", "skraj"), funkcjonowało w katolickich katechizmach przez wiele stuleci. Rozumiano pod tym "skraj piekła" - miejsce pobytu dusz dzieci, które nigdy świadomie nie zgrzeszyły, ale nie zostały przez chrzest oczyszczone z grzechu pierworodnego. Według tradycyjnej teologii grzech pierworodny pozbawia je możliwości oglądania Boga, lecz w przeciwieństwie do potępionych grzeszników nie cierpią "męki wiekuistego piekła".

d4e84ep

Jak pisze Reuters, w kręgach kościelnych powszechnie wiadomo, że dni limbusu są policzone. Przed wyborem na papieża kardynał Joseph Ratzinger w swych artykułach i wywiadach dawał jasno do zrozumienia, iż koncepcję otchłani powinno się odrzucić, gdyż jest "tylko hipotezą teologiczną" i "nigdy nie stanowiła zdefiniowanego dogmatu wiary" - wskazuje agencja.

Obowiązujący obecnie Katechizm Kościoła Katolickiego w ogóle nie wspomina o limbusie. Zaznacza natomiast, iż "wielkie miłosierdzie Boga i miłość Jezusa do dzieci, pozwalają nam mieć nadzieję, że istnieje jakaś droga zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu".

Komisja teologiczna zajęła się kwestią otchłani z inicjatywy papieża Jana Pawła II, który poprosił ją o "bardziej spójne i oświecające" opisanie losu dusz dzieci zmarłych bez chrztu.

d4e84ep

Podziel się opinią

Share
d4e84ep
d4e84ep
Więcej tematów