Trwa ładowanie...
d3852i0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Papież utworzył komisję ds. reformy kanonicznego procesu małżeńskiego

Papież Franciszek postanowił utworzyć specjalną komisję ds. reformy kanonicznego procesu małżeńskiego - poinformował Watykan. Celem reformy - jak wyjaśniono - jest uproszczenie i usprawnienie procedur zawierania związków małżeńskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież utworzył komisję ds. reformy kanonicznego procesu małżeńskiego
(AP, Fot: Andrew Medichini)
d3852i0

Watykan jednocześnie zaznacza, że reforma ma przebiegać przy jednoczesnym zachowaniu zasady nierozerwalności małżeństwa.

Stolica Apostolska podała w komunikacie, że komisja rozpocznie prace tak szybko, jak to możliwe. Jej celem będzie przedstawienie propozycji reformy kanonicznego procesu małżeńskiego.

Pracom komisji będzie przewodniczyć dziekan Roty Rzymskiej ksiądz Pio Vito Pinto. W jej skład wejdą zaś m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych kardynał Francesco Coccopalmerio, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary biskup Dimitrios Salachas, księża z Trybunału Roty Rzymskiej.

d3852i0

Proces małżeństwa reguluje w Kodeksie Prawa Kanonicznego ponad 100 kanonów. Procedura przewiduje m.in. egzaminy przedślubne oraz "inne odpowiednie środki do przeprowadzenia badań przed zawarciem małżeństwa", których przestrzegać musi proboszcz. Wymieniono także w kodeksie liczne "przeszkody zrywające", które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa, a także powody, dla których jest ono nieważne.

Kodeks stwierdza ponadto: "Małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci". Przepisy regulują ponadto kwestie separacji i unieważnienia małżeństwa.

d3852i0

Podziel się opinią

Share

d3852i0

d3852i0
Więcej tematów