Trwa ładowanie...
d4jpc18

Papież przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Jego miejsce zajmie arcybiskup Grzegorz Ryś, którzy zarządzał do tej pory diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka
Papież przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka (East News, Fot: Zuma, Evandro Inetti )
d4jpc18

Decyzja o przyjęciu rezygnacji biskupa ma związek z poważnymi zarzutami dot. tuszowania przez Janiaka pedofilii w diecezji kaliskiej.

Ks. dr Leszek Gęsiak o tegorocznej kolędzie. Mówi, czego możemy się spodziewać

Przypomnijmy, że Biskup Edward Janiak został przedstawiony w filmie "Zabawa w chowanego" jako duchowny tuszujący przypadki pedofilii wśród księży. "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że 2 czerwca - dwa tygodnie po premierze dokumentu braci Sekielskich - miał trafić do szpitalnego oddziału ratunkowego w Kaliszu z podejrzeniem udaru.

d4jpc18

Następcą bp. Janiaka zostaje abp Grzegorz Ryś, który jako administrator apostolski posiada władzę biskupa diecezjalnego.

Powody rezygnacji Janiaka

W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka - odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej - obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.

Czytaj też:Biskup Edward Janiak był w szpitalu z podejrzeniem udaru

d4jpc18

Ponadto, w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu ‒ obecni i przyjęci w przyszłości ‒ swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jpc18

Podziel się opinią

Share
d4jpc18
d4jpc18
Więcej tematów