Trwa ładowanie...

Papież przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Jego miejsce zajmie arcybiskup Grzegorz Ryś, którzy zarządzał do tej pory diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.

Share
Papież przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka
Papież przyjął rezygnację biskupa Edwarda JaniakaŹródło: East News, Fot: Zuma, Evandro Inetti
dzp3qfy

Decyzja o przyjęciu rezygnacji biskupa ma związek z poważnymi zarzutami dot. tuszowania przez Janiaka pedofilii w diecezji kaliskiej.

Ks. dr Leszek Gęsiak o tegorocznej kolędzie. Mówi, czego możemy się spodziewać

Przypomnijmy, że Biskup Edward Janiak został przedstawiony w filmie "Zabawa w chowanego" jako duchowny tuszujący przypadki pedofilii wśród księży. "Gazeta Wyborcza" ustaliła, że 2 czerwca - dwa tygodnie po premierze dokumentu braci Sekielskich - miał trafić do szpitalnego oddziału ratunkowego w Kaliszu z podejrzeniem udaru.

dzp3qfy

Następcą bp. Janiaka zostaje abp Grzegorz Ryś, który jako administrator apostolski posiada władzę biskupa diecezjalnego.

Powody rezygnacji Janiaka

W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka - odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej - obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.

Ponadto, w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu ‒ obecni i przyjęci w przyszłości ‒ swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzp3qfy

Podziel się opinią

Share
dzp3qfy
dzp3qfy
Więcej tematów