Papież Franciszek zaapelował o dialog i rokowania w sprawie konfliktu w Syrii
Papież Franciszek zaapelował o rozwiązanie konfliktu w Syrii na drodze dialogu i negocjacji, "przy poszanowaniu sprawiedliwości i godności każdej osoby". Apel ten papież wystosował na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie.
18.09.2013 | aktual.: 18.09.2013 12:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy wiernych zebranych na placu Świętego Piotra Franciszek przypomniał, że 21 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju, ustanowiony przez ONZ. Papież zachęcił katolików z całego świata do modlitwy o pokój w - jak dodał - "najbardziej udręczonych miejscach naszej planety".
- Niech pokój, dar Jezusa, mieszka zawsze w naszych sercach i wspiera idee oraz działania odpowiedzialnych za narody i wszystkich ludzi dobrej woli. Zaangażujmy się wszyscy, by zachęcać do wysiłków na rzecz dyplomatycznego i politycznego ugaszenia zarzewi wojny - apelował.
- Moją myśl kieruję szczególnie do drogiej ludności syryjskiej, której tragedia może zostać rozwiązana wyłącznie na drodze dialogu i rokowań, przy poszanowaniu sprawiedliwości i godności każdej osoby, zwłaszcza tych najsłabszych i bezbronnych - dodał Franciszek. Na słowa na temat konfliktu w Syrii wierni zareagowali oklaskami.
W katechezie papież mówił, że Kościół jest "miłosierną matką, która rozumie, stara się zawsze pomóc, dodać otuchy także dzieciom, które pobłądziły i błądzą".
Zachęcił do ponownej refleksji nad dziesięcioma przykazaniami, które - jak zauważył - są "owocem czułości Boga". Dlatego - zdaniem papieża - trzeba na nie patrzeć nie jako na "zbiór norm", ale myśleć o nich "pozytywnie". "One są właśnie tym, czego uczy nas mama" - dodał. "Mama nie uczy nigdy tego, co jest złe, ale tylko dobra, a Kościół czyni tak samo" - mówił Franciszek.
Zwracając się do Polaków pozdrowił uczestników pielgrzymki diecezji włocławskiej. We wtorek w rzymskiej bazylice św. Bartłomieja na Zatybrzu złożyli oni relikwie błogosławionych włocławskich męczenników II wojny światowej.