ŚwiatPapież Franciszek o uchodźcach: należy ich chronić, promować i integrować

Papież Franciszek o uchodźcach: należy ich chronić, promować i integrować

W homilii wygłoszonej podczas mszy z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy papież Franciszek podkreślał, że katolicka postawa nakazuje przyjmowanie imigrantów. Głowa Kościoła stwierdziła również, że pomoc uchodźcom "jest okazją do spotkania z Jezusem".

Papież Franciszek o uchodźcach: należy ich chronić, promować i integrować
Źródło zdjęć: © PAP | Ciccia Giuseppe

Podczas kazania wygłoszonego w bazylice Świętego Piotra papież odwołał się do słów zawartych w Nowym Testamencie.

- Zaproszenie Jezusa "Chodźcie, a zobaczycie!" jest dzisiaj skierowane do nas wszystkich, wspólnot lokalnych i nowo przybyłych. Jest zaproszeniem do przezwyciężenia naszych lęków, abyśmy mogli wyjść na spotkanie z drugim, aby go przyjąć, poznać go i uznać - mówił.

Papież podkreślił, że udzielenie schronienia i ugoszczenie imigrantów to zbyt mało. Ojciec Święty wskazał także, że wyznawcy Chrystusa powinni "chronić, promować i integrować" przybyszy z innych krajów. Apelował również, by lokalne społeczności nie zamykały się na reprezentantów innych kultur oraz nie obawiały się, że ich przedstawiciele zakłócą ustalony porządek bądź "skradną coś" z tego, "co z trudem zostało wybudowane". - Tak często rezygnujemy ze spotkania z drugim i wznosimy przeszkody, aby się bronić - stwierdził.

Zobacz też: Papież Franciszek w Fatimie

Papież Franciszek tłumaczył, że również osoby, które przybywają do obcego kraju mają liczne obawy. Zdaniej Ojca Świętego tego rodzaju lęki są naturalne, ale należy je przezwyciężyć.

- Wątpienie i lęk nie są grzechem. Grzechem jest godzenie się, aby te lęki określały nasze reakcje, uwarunkowywały nasze decyzje, szkodziły szacunkowi i wielkoduszności, podsycały nienawiść i odrzucenie - wyjaśniał. Na koniec homilii dodał także, że powinniśmy "kochać drugiego, cudzoziemca, jak siebie samego".
Niedzielne nabożeństwo było pierwszą mszą z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Uczestniczyli w niej imigranci z 49 krajów świata, a także kilkudziesięciu ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.

Źródło: radiozet.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (325)