Trwa ładowanie...
d1adi46
d1adi46

Papież Franciszek: następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie

• Papież ogłosił, gdzie odbędą się następne Światowe Dni Młodzieży
• Franciszek: następne ŚDM w 2019 r. w Panamie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1adi46

Następne Światowe Dni Młodzieży - po dwóch na poziomie diecezjalnym - odbędą się w roku 2019, w Panamie - ogłosił papież Franciszek na zakończenie mszy posłania w Brzegach, kończącej tegoroczne ŚDM w Krakowie.

- Boża Opatrzność zawsze nas uprzedza. Pomyślcie, że już zdecydowała, jaki będzie kolejny etap tej wielkiej pielgrzymki rozpoczętej w 1985 roku przez świętego Jana Pawła II. I dlatego z radością ogłaszam, że następny Światowy Dzień Młodzieży - po dwóch na poziomie diecezjalnym - będzie w roku 2019, w Panamie - powiedział papież Franciszek na zakończenie mszy św. w Brzegach wieńczącej tegoroczne ŚDM.

d1adi46

Gdy usłyszeli o tym zgromadzeni blisko ołtarza młodzi z Panamy, w ich sektorze wybuchła radość. Wymachiwali wielką flagą swego kraju.

Na niedzielnej mszy posłania w Brzegach obecny był prezydent Republiki Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez, który od piątku przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

Panamska młodzież odebrała od papieża znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani.

- Bardzo się cieszymy - powidział Jesa Gonzales, sekretarz Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Panamie. - To wspaniała wiadomość. Zostaliśmy wybrani i teraz musimy otworzyć nasze drzwi przed tą rzeszą młodych ludzi, którzy do nas przyjadą. Na pewno musimy wprowadzić jakieś zmiany w naszym mieście, ale prezydent już obiecał nam pomoc - dodał.

d1adi46

Panama to niespełna 4-milionowe państwo w Ameryce Środkowej. Ok. 90 proc. Panamczyków to katolicy.

Miliony ludzi przez 30 lat ŚDM

Z inicjatywą organizowania Światowych Dni Młodzieży wystąpił papież Jan Paweł II w 1985 roku - ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w sobotę 30 marca 1985 r. wieczorem w Rzymie na placu na Lateranie.

Po obchodach diecezjalnych w 1986 roku, pierwsze międzynarodowe spotkanie poza Rzymem odbyło się w kwietniu 1987 roku w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Wtedy obecny papież Franciszek był spowiednikiem w jezuickiej szkole w swym mieście.

d1adi46

W kolejnych latach ŚDM odbyły się w: hiszpańskim Santiago de Compostela (1989 r.), w Częstochowie (1991 r.), w Denver w USA (1993 r.), w stolicy Filipin Manili (1995 r.), w Paryżu (1997 r.), w Rzymie (2000 r.), w kanadyjskim Toronto (2002 r.), w Kolonii w Niemczech (2005 r.), w australijskim Sydney (2008 r.) i w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku.

W ciągu 30 lat w Światowych Dniach Młodzieży udział wzięły miliony ludzi.

d1adi46

Podziel się opinią

Share
d1adi46
d1adi46
Więcej tematów