Trwa ładowanie...
19-04-2016 12:20

Papież Franciszek do uchodźców: wybaczcie zamykanie drzwi i obojętność

• Papież Franciszek poprosił uchodźców o wybaczenie "zamykania drzwi" przed nimi
• "Każdy uchodźca może być mostem łączącym odległe narody, kultury i religie"

Papież Franciszek do uchodźców: wybaczcie zamykanie drzwi i obojętnośćŹródło: AFP, fot: ALBERTO PIZZOLI
d1qo0aa
d1qo0aa

- Każdy z was, uchodźców, kto puka do naszych drzwi ma oblicze Boga" - oświadczył papież Franciszek, zwracając się do podopiecznych prowadzonego przez jezuitów ośrodka pomocy dla uchodźców Astalli.

- Wasze doświadczenie bólu i nadziei przypomina nam o tym, że wszyscy jesteśmy cudzoziemcami i pielgrzymami na tej ziemi, przyjętymi przez kogoś z wielkodusznością i bez żadnych zasług - dodał papież w przesłaniu wideo rozpowszechnionym we wtorek przez Watykan.

- Ten, kto tak jak wy uciekł ze swojej ziemi z powodu ucisku, wojny, natury zniekształconej przez zanieczyszczenia i pustynnienie czy niesprawiedliwego rozdziału zasobów planety, jest bratem, z którym trzeba dzielić się chlebem, domem, życiem - wskazał Franciszek.

d1qo0aa

- Tyleż razy nie przyjęliśmy was - mówił. - Wybaczcie zamknięcie i obojętność naszych społeczeństw, które obawiają się zmiany życia i mentalności, jakiej wymaga wasza obecność. Traktowani jak ciężar, problem, koszt, jesteście tymczasem darem - dodał.

Papież podkreślił, że uchodźcy są świadectwem tego, jak "łaskawy i miłosierny Bóg potrafi przemienić zło i niesprawiedliwość" w dobro dla wszystkich. Wskazywał, że każdy z nich może być mostem łączącym odległe narody, kultury i religie.

Zaapelował do pracowników i wolontariuszy centrum Astalli, aby dalej z odwagą nieśli pomoc migrantom. - Uchodźcy znają drogi prowadzące do pokoju, bo znają cierpki zapach wojny - zakończył papież.

Franciszek odwiedził ten jezuicki ośrodek w centrum Wiecznego Miasta na początku swego pontyfikatu w 2013 roku. Zaapelował tam wtedy o udostępnienie uchodźcom pustych klasztorów. - Drodzy zakonnicy i zakonnice, puste klasztory nie służą Kościołowi po to, by przekształcać je w hotele i zarabiać pieniądze. Puste klasztory nie są nasze, należą do ciała Chrystusa, jakim są uchodźcy. Pan wzywa do odważnego i wielkodusznego życia gościnnością w pustych klasztorach - powiedział.

d1qo0aa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qo0aa
Więcej tematów