Trwa ładowanie...

Papież do narodowej pielgrzymki Polaków: wytrwajcie w wierze, nadziei i miłości

• Pielgrzymi z Polski na specjalnej audiencji u papieża Franciszka

• Wytrwajcie w wierze, nadziei i miłości - powiedział papież

• Franciszek wyraził wdzięczność za "gorące przyjęcie" w Polsce

• Katechezę podczas audiencji papież poświęcił znaczeniu dialogu jako ważnego aspektu miłosierdzia

• Dialog obala mury podziałów i nieporozumień - mówił papież

Papież do narodowej pielgrzymki Polaków: wytrwajcie w wierze, nadziei i miłościŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1ploq4
d1ploq4

Papież Franciszek zwrócił się w sobotę do kilku tysięcy uczestników narodowej pielgrzymki Polaków, życząc im wytrwałości w wierze, nadziei i miłości. Pielgrzymi byli na specjalnej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego, na którą przybyło 100 tysięcy osób.

Wierni ze wszystkich polskich diecezji, przedstawiciele Polonii, delegacja polskich władz i kilkudziesięciu biskupów przybyło do Rzymu i Watykanu z czterodniową pielgrzymką dziękczynną za wizytę Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży i za 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki był udział w papieskiej audiencji generalnej, organizowanej dodatkowo w sobotę raz w miesiącu z okazji Roku Miłosierdzia. Franciszek wygłosił do polskich pielgrzymów wyjątkowo długie przemówienie.

- Drodzy siostry i bracia, przybyliście tu w narodowej pielgrzymce, aby dziękować Bogu za chrzest, który wasz naród przyjął 1050 lat temu, jak też za dobro, jakie zrodziło się w sercach młodych ludzi z całego świata podczas niezapomnianego spotkania w Krakowie - mówił.

d1ploq4

- Jednoczę się z wami w tym dziękczynieniu. Jestem niezmiernie wdzięczny Bogu za to, że pozwolił mi bliżej poznać wasz naród i ojczyznę św. Jana Pawła II, gdzie mogłem nawiedzić Sanktuarium na Jasnej Górze, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach i Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" - dodał papież.

- Temu, który utożsamia się przede wszystkim z każdym człowiekiem upokorzonym i cierpiącym, dziękuję również za ciszę podarowaną mi na miejscu obozu Auschwitz-Birkenau. W tej ciszy przesłanie miłosierdzia nabiera niesłychanej wagi - podkreślił.

Franciszek wyraził wdzięczność wszystkim wiernym, kapłanom, biskupom i władzom cywilnym za "gorące przyjęcie" w Polsce, za "wspaniałe, artystyczne i duchowe przygotowanie wydarzeń i celebracji", które - jak zauważył - "przeżywaliśmy z entuzjazmem płynącym z wiary".

Papież nawiązał do przypadającej w sobotę rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. - Dokładnie 38 lat temu, niemal o tej właśnie godzinie, na tym placu wybrzmiały słowa skierowane do ludzi całego świata: "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi" - mówił.

d1ploq4

Wskazał, że polski papież był człowiekiem "głębokiej duchowości ukształtowanej przez tysiącletnią spuściznę polskiej historii i kultury, przekazywaną w duchu wiary z pokolenia na pokolenie".

- To dziedzictwo było dla niego źródłem nadziei, mocy i odwagi, z jaką wzywał świat, by szeroko otworzył drzwi dla Chrystusa. To wezwanie rozwinęło się w nieustanne głoszenie Ewangelii miłosierdzia dla świata i dla człowieka, którego kontynuacją jest ten Rok Jubileuszowy - oświadczył Franciszek.

- Dziś pragnę życzyć wam, aby Pan dał wam łaskę wytrwania w tej wierze, nadziei i miłości, którą przejęliście od waszych przodków i którą z troską pielęgnujecie. Niech w waszych umysłach i sercach wybrzmiewa wciąż wezwanie waszego wielkiego rodaka do budzenia w sobie wyobraźni miłosierdzia, abyście potrafili nieść świadectwo o Bożej miłości wszystkim, którzy jej potrzebują - powiedział Franciszek.

d1ploq4

Na zakończenie poprosił Polaków, by pamiętali o nim w swych modlitwach.

Na czele polskiej delegacji rządowej, która uczestniczyła w audiencji, był minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W skład delegacji weszli ponadto marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska i szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa.

Wygłoszoną po włosku katechezę podczas audiencji Franciszek poświęcił znaczeniu dialogu jako ważnego aspektu miłosierdzia. Wskazywał, że dialog pozwala ludziom poznać się i zrozumieć wzajemne potrzeby. - Dialog jest wyrazem miłości, gdyż, nie pomijając różnic, może pomóc w poszukiwaniu i dzieleniu się dobrem wspólnym - podkreślił.

d1ploq4

Papież zaznaczył, że istnieje wielka potrzeba dialogu w rodzinach oraz w środowiskach nauki i pracy. - Ale również Kościół potrzebuje wchodzenia w dialog z mężczyznami i kobietami wszystkich czasów, aby zrozumieć potrzeby, które tkwią w sercu każdej osoby, i przyczynić się do realizacji dobra wszystkich - oświadczył.

- Dialog obala mury podziałów i nieporozumień; tworzy mosty komunikacji i nie pozwala, aby ktokolwiek izolował się, zamykając się w swoim własnym małym świecie - przypomniał Franciszek.

- Jeśli ja nie pozwolę drugiemu powiedzieć wszystkiego, co ma powiedzenia, i zacznę krzyczeć - a dzisiaj dużo się krzyczy - to taka relacja między nami dobrze się nie skończy - mówił. - Nie skończy się dobrze relacja między mężem a żoną, między rodzicami i dziećmi - ostrzegł.

- Trzeba słuchać, wyjaśniać z łagodnością, a nie szczekać na siebie, nie krzyczeć - mówił Franciszek w oklaskiwanym przemówieniu.

Z Watykanu Sylwia Wysocka

d1ploq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ploq4
Więcej tematów