Papierosy mentolowe nie do kupienia w sklepach. Polska straci do 9 mld zł

Papierosy mentolowe od dziś, 20 maja są zakazane w sprzedaży. Nie można kupić ani popularnych "mentoli", ani papierosów "z klikiem". Wprowadzony zakaz ma skłonić palaczy do rzucenia nałogu. Tymczasem ci już teraz deklarują, gdzie zamierzają zdobyć "nielegalny towar".

Papierosy mentolowe nie do kupienia w sklepach. Polska straci do 9 mld zł
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Papierosy mentolowe stanowiły 30 proc. sprzedaży. Polska straci 9 mld zł

Około 30 proc. sprzedawanych w Polsce papierosów to papierosy mentolowe i te z kapsułką mentolową ("z klikiem").

Jak powiedział Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu w wywiadzie dla tvn24pl, przychody z tytułu sprzedaży wyrobów tytoniowych dla budżetu państwa w Polsce wynoszą około 26 mld zł, w tym około 7-9 mld zł z tytułu sprzedaży papierosów mentolowych. Dodatkowo, ekspert zwraca uwagę, że papierosy mentolowe do tej pory stanowiły około 5-15 proc. obrotu małych sklepów.

Papierosy mentolowe. Zakaz sprzedaży od 20 maja 2020

Od 20 maja obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych, klikalnych, a także tytoniu o aromacie mentolowym. Żadnego z tych wyrobów tytoniowych nie będzie można już kupić w sklepach. Zakaz nie dotyczy natomiast papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek..

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych wszedł w życie na podstawie Dyrektywy tytoniowej Parlamentu Europejskiego. Unijni urzędnicy za cel wzięli sobie walkę z nałogiem palenia. Zaczęli od papierosów mentolowych, które są "łagodniejsze w smaku" i bardziej atrakcyjne, przez co zwiększają ryzyko uzależnienia i powodują, że coraz częściej sięgają po nie młodzi ludzie. Zakaz sprzedaży mentoli ma odciągnąć nastolatków od palenia. Czy tak będzie? W tym momencie ciężko ocenić.

Papierosy mentolowe. Zwiększy się handel na czarnym rynku

Faktem jednak jest, że osoby palące papierosy mentolowe już dziś deklarują, że nie zamierzają z nich rezygnować. W świetle badania Forum Konsumentów aż 20 proc. ankietowanych deklaruje, że nadal będzie się zaopatrywać w papierosy mentolowe. Jeśli nie będą mogli już tego robić legalnie, to sięgną po wyroby sprzedawane na czarnym rynku.

Papierosy mentolowe. Co zamiast nich?

Na rynku już pojawiły się specjalne wkładki aromatyzowane, które mają stanowić "substytut" papierosów mentolowych. Wkładkę należy umieścić w opakowaniu, by aromat przeszedł na papierosy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)