Trwa ładowanie...
d3yrmjx
IAR

Państwo Islamskie jest już pod Damaszkiem. Islamiści zajęli większość obozu dla uchodźców w Jarmuk

Udało się ewakuować niewielką grupę cywilów z oblężonego obozu dla uchodźców w Syrii. Obóz Jarmuk, gdzie mieszkają głównie Palestyńczycy, został w ostatnich dniach zajęty przez radykałów z Państwa Islamskiego, których od stolicy Syrii, Damaszku, dzieli teraz zaledwie kilka kilometrów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejka po żywność w Jarmuku
Kolejka po żywność w Jarmuku (AFP, Fot: UNRWA)
d3yrmjx

Rzecznik ONZ-owskiej agencji zajmującej się uchodźcami poinformował, że z Jarmuk udało się ewakuować 94 osoby, w tym kobiety i dzieci. Nie wiadomo dokładnie, ile osób jest teraz w oblężonym obozie. ONZ podawała, że liczba mieszkańców Jarmuk to 18 tys. osób, ale co najmniej kilkaset osób uciekło w ostatnim czasie, gdy kontrolę zaczęli przejmować fanatycy.

Znajdujący się na przedmieściach Damaszku Jarmuk od dwóch lat jest polem walki między wojskiem syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada a bojówkami umiarkowanej opozycji. Walki spowodowały odcięcie ludności od wody, pożywienia i prądu i doprowadziły Jarmuk na skraj katastrofy humanitarnej.

Gdy kilka dni temu na miejscu pojawiły się oddziały Państwa Islamskiego, opozycyjne bojówki rozpoczęły obronę tego miejsca. Teraz jednak fanatycy kontrolują już około 90 proc. terenu obozu.

d3yrmjx

Przedstawiciele władz Autonomii Palestyńskiej wezwali do ewakuacji cywilów z Jarmuk i oświadczyli, że Palestyńczycy płacą teraz dużą cenę w trwającym od czterech lat konflikcie w Syrii.

Nigdy wcześniej fanatycy z Państwa Islamskiego nie byli też tak blisko Damaszku. Teraz od siedziby prezydenta Baszara al-Asada dzieli ich zaledwie kilka kilometrów.

Zobacz również - Dzieci w szeregach Państwa Islamskiego:

d3yrmjx

Podziel się opinią

Share
d3yrmjx
d3yrmjx
Więcej tematów