Trwa ładowanie...
d1zgxz8

Państwo Islamskie grozi USA: utopimy was we krwi

- Utopimy was wszystkich w waszej własnej krwi - grożą Amerykanom w najnowszym materiale wideo bojownicy Państwa Islamskiego. Jak przypomina agencja Reutera, dżihadyści kontrolują znaczne obszary Iraku, a także tereny w Syrii. Tymczasem USA kontynuują naloty na cele rebeliantów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Amerykanie prowadzą naloty na cele w Iraku od 8 sierpnia
Amerykanie prowadzą naloty na cele w Iraku od 8 sierpnia (AFP, Fot: USAF / Staff sgt. Vernon Young Jr.)
d1zgxz8

Reuters opisuje, że na nagraniu dżihadystów widać m.in. fotografię z czasów inwazji lądowej USA na Irak - Amerykanina, któremu odcięto głowę. Rebelianci Państwa Islamskiego grożą w materiale, że będę atakować amerykańskich obywateli "w każdym miejscu", jeśli Waszyngton nie zaprzestanie ataków z powietrza na cele bojowników w Iraku.

Tymczasem tylko w poniedziałek dokonano 15 takich nalotów - przyznała amerykańska armia. Atakowano pozycje islamistów wokół strategicznej tamy koło Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku.

Walka z dżihadystami

d1zgxz8

Amerykanie rozpoczęli naloty na cele wojskowe islamistów w Iraku 8 sierpnia. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Irbilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 000 irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami. W większości są to jazydzi - niemuzułmańska grupa etniczna, wyznająca eklektyczną religię - mordowani i traktowani ze szczególnym okrucieństwem przez bojowników Państwa Islamskiego.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy opanowali większość terytorium kraju na północy i zachodzie. Pod koniec czerwca islamiści ogłosili powstanie kalifatu na tych terenach, a także na okupowanych obszarach Syrii.

Źródła: Reuters, PAP.

d1zgxz8

Podziel się opinią

Share

d1zgxz8

d1zgxz8
Więcej tematów