Świat"Pani kanclerz" słowem roku 2005

"Pani kanclerz" słowem roku 2005

Już od 10 lat Towarzystwo Języka Niemieckiego z Wiesbaden (GFDS) ogłasza pod koniec grudnia "Słowo Roku". Słowem Roku 2005 jest "Pani kanclerz federalna" (Bundeskanzlerin). Jury postanowiło w ten sposób uhonorować pierwszą w historii Niemiec kobietę-kanclerza. Pojęcie "kanclerki" na stałe zadomowiło się w mediach od rozpoczęcia kampanii wyborczej.

"Pani kanclerz" słowem roku 2005

Drugie miejsce zajęło nie słowo, a zdanie "My jesteśmy papieżem" (Wir sind Papst), jakie bulwarowy dziennik Bild opublikował po wyborze bawarskiego kardynała Josepha Ratzingera na papieża Benedykta XVI. Zdanie było przedmiotem wielu dyskusji, zarówno w odnieniesieniu do dość chłodnej reakcji Niemców na wieść o wyborze rodaka na Biskupa Rzymu, a także wobec nagłego nawrócenia lewicowego Bild, którego redakcja udała się nawet z pielgrzymką do papieża.

Trzecim słowem roku jest "Tsunami", które na długie miesiące zakorzeniło się w pamięci Niemców po tragedii z 26 grudnia 2004 roku. Kataklizm wywołał ogromne poruszenie w Niemczech. W kosztowną pomoc dla ofiar żywiołu zaangażowały się instytucje państwowe, organizacje pozarządowe, Kościoły oraz osoby prywatne.

Czwarte miejsce zajęło słowo "Szarańcza" (Heuschrecken), które pojawiło się podczas debaty politycznej nt. kapitalizmu. Franz Müntefering, ówczesny przewodniczący SPD, a obecnie wicekanclerz i minister pracy w rządzie Angeli Merkel porównał zagranicznych inwestorów z plagą szarańczy, która napada na niemieckie przedsiębiorstwa, wykańcza je i następnie odlatuje na kolejne łowy. Słowa Münteferinga wywołały ogromne poruszenie, szczególnie wśród przedsiębiorców. Prasa prześcigała sie w przedstawianiu Münteferinga w roli Karola Marksa.

"Gammelfleisch", czyli "zepsute mięso" zajęło piąte miejsce według GFDS. Słowo odwołuje się do afery mięsnej w Niemczech, jaka wybuchła kilka miesięcy temu. Prasa donosiła o przeterminowanych produktach mięsnych na sklepowych półkach, a Spiegel poinformował, że Gammelfleisch znalazł się w jadłospisie ośrodka dla azylantów w Bawarii.

W minionych latach miano Słowa Roku zdobyły: Hartz IV (2004 – nazwa projektu reform socjalnych, pochodząca od nazwiska szefa personelu VW), Stara Europa (2003 – termin ukuty przez amerykańską administrację po tym, jak niektórzy członkowie UE nie chcieli wspomóc USA w irackiej wojnie) oraz Teuro (2002 – gra słów "Euro" i "teuer", czyli drogi, odnosząca się m.in. do podwyżki cen na produkty i usługi po wprowadzeniu wspólnej waluty europejskiej).

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)