Panama uwolni zatrzymany statek Korei Płn. i większość załogi
32 osoby spośród liczącej 35 marynarzy załogi północnokoreańskiego statku zatrzymanego w lipcu w Kanale Panamskim zostaną zwolnione - poinformował panamski prokurator. Uwolniony zostanie też statek, który przewoził kubańską broń.
Statek zatrzymano 15 lipca br. w Kanale Panamskim. Na jego pokładzie znaleziono 25 kontenerów zawierających sprzęt wojskowy kubańskiej produkcji, ukrytych pod ładunkiem 10 ton cukru. Sprzęt nie figurował w liście przewozowym.
Dwaj członkowie załogi i kapitan pozostaną w areszcie; będą im postawione zarzuty przemytu broni - poinformował prokurator specjalizujący się w walce z przestępczością zorganizowaną Nathaniel Murgas. - 32 marynarzy zostanie zwolnionych, ponieważ nie wiedzieli nic o ładunku - dodał Murgas.
Nie wiadomo jeszcze, czy Pjongjang zapłacił 1 mln dol. kary, czego domagała się Panama w zamian za uwolnienie statku. W ubiegłym tygodniu do kraju przybyła północnokoreańska delegacja, która miała wynegocjować uwolnienie załogi oraz statku.
Na pokładzie statku "Czong Czon Gang", który przewoził broń z Kuby do Korei Północnej, znajdowały się m.in. dwa myśliwce w doskonałym stanie technicznym oraz 15 stosunkowo nowych silników do samolotów, dziewięć pocisków rakietowych w częściach oraz dwa systemy obrony przeciwlotniczej.
W sierpniu w związku z tym incydentem do Panamy przyjechał zespół ekspertów ONZ monitorujących przestrzeganie nałożonych na Pjongjang sankcji.
Korea Północna jest objęta oenzetowskim embargiem na import i eksport broni. Rezolucja nr 1874 Rady Bezpieczeństwa ONZ, przyjęta w czerwcu 2009 r., zezwala państwom członkowskim na inspekcje wszystkich ładunków północnokoreańskich transportowanych drogą lądową, morską i powietrzną.