Polska"Pamięć o upadku rządu Olszewskiego staje się coraz ważniejsza"

"Pamięć o upadku rządu Olszewskiego staje się coraz ważniejsza"

Prof. Wojciech Roszkowski - eutrodeputowany z ramienia PiS - mówiąc w Programie Trzecim Polskiego Radia o upadku rządu Jana Olszewskiego 4 czerwca 1992 roku, profesor Roszkowski wyraził opinię, że pamięć o tym wydarzeniu staje się coraz ważniejsza.

"Pamięć o upadku rządu Olszewskiego staje się coraz ważniejsza"
Źródło zdjęć: © AFP

Zdaniem prof. Wojciecha Roszkowskiego, 4 czerwca 1992 roku zwyciężyła opcja "okrągłostołowa". Podkreślił, że choć rząd Jana Olszewskiego w nieudolny sposób próbował ujawnić agentów, to jednak późniejsze wydarzenia przyznały mu rację. Zaczął się bowiem tworzyć ustrój oligarchiczny, który doprowadził do wielu afer, zwłaszcza na początku obecnego wieku. Zdaniem Roszkowskiego, oligarchię w dużej mierze tworzyli dawni agenci komunistycznych służb specjalnych.

Historyk powiedział, że wydarzenia z 4 czerwca 1992 roku przyczyniły się do obecnych podziałów na scenie politycznej. Dodał, że czyszczenie struktur państwowych z dawnych agentów, rozpoczęte 15 lat temu, ma fundamentalne znaczenie dla istnienia państwa.

Profesor Roszkowski powiedział, że obecne władze próbują to robić, ale popełniają błędy. Zaznaczył jednak, że jest nieuniknione w działalności politycznej. Historyk uznał za niedopuszczalne porównywanie dziś rządzących z okresem komunistycznym, czy nawet stalinowskim.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)