PolskaPamiątki po Annie Walentynowicz w Centrum Historii Zajezdnia

Pamiątki po Annie Walentynowicz w Centrum Historii Zajezdnia

01.09.2015 15:12

Kopia Porozumień Sierpniowych podpisana przez Annę Walentynowicz oraz zdjęcia i legitymacja strajkowa to pamiątki, które rodzina przekazała Ośrodkowi "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu. Mają być one częścią ekspozycji w powstającym Centrum Historii Zajezdnia.

Jak powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Juliusz Woźny, materiały zostały odebrane przez pracowników ośrodka, którzy dla przypomnienia jednej z historii dotyczących strajków sierpniowych pojechali do Gdańska.

Tam przy okazji odsłonięcia pomnika wybitnej działaczki "Solidarności" spotkali się z jej wnukiem Piotrem Walentynowiczem, który przekazał pamiątki.

Woźny przypomniał, że 35 lat wcześniej, 31 sierpnia 1980 r. do Gdańska wyruszyła z Wrocławia delegacja strajkujących robotników w składzie: Bogdan Ziobrowski, Antoni Skinder i Hubert Hanusiak.

- Strajkujący uznali, że tylko bezpośrednie potwierdzenie (...) będzie podstawą do zakończenia strajku we Wrocławiu. W Gdańsku spotkali się z Anną Walentynowicz, która podpisała kopię porozumień, z którymi delegacja wróciła do Wrocławia - mówił Woźny.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" przebudowuje historyczną zajezdnię MPK we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska "Solidarność", na Centrum Historii "Zajezdnia". Przebudowa obiektu ma kosztować 36 mln zł i zakończy się w 2016 r.

Obok wielkiej hali dawnej zajezdni MPK, która będzie głównym miejscem wystaw i spotkań, zaplanowano również budowę drugiego obiektu. To będzie nowoczesne centrum dokumentacyjne.

Ośrodek Pamięć i Przyszłość powstał w 2007 r. z inicjatywy resortu kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez osiem lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania pamiątek i wspomnień od przesiedleńców ze Wschodu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także