Czy można palić papierosy na plaży? Mandat cię zaskoczy

Wypoczynek na plaży to jedna z ulubionych wakacyjnych aktywności Polaków. Relaks nad wodą powinien jednak przebiegać zgodnie z przepisami i ogólnie przyjętymi zasadami życia w społeczeństwie. Czy przepisy zakazują palenia papierosów na plaży?

Zakaz palenia na plaży? Palacze powinni mieć się na uwadze
Zakaz palenia na plaży? Palacze powinni mieć się na uwadze
Źródło zdjęć: © PAP | BARBARA OSTROWSKA

W sezonie wakacyjnym coraz częściej można usłyszeć historie o nieodpowiednich zachowaniach plażowiczów, które przeszkadzają innym wypoczywającym. Wśród nich znajdują się również te wskazujące na palaczy. Choć prawo wprost nie zabrania palenia papierosów na polskich plażach, niekiedy takie zachowanie może zakończyć się wysoką karą.

Mandat za palenie na plaży. Na jakiej podstawie?

Zasady obowiązujące na plażach w całej Polsce, są regulowane zarówno przez prawo ogólnokrajowe, jak i lokalne przepisy i rozporządzenia. Na ich podstawie w poszczególnych przestrzeniach może zostać wprowadzony regulamin, całkowicie zabraniający palenia papierosów na plażach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lato w Mielnie. "Trzeba uatrakcyjnić pobyt turystom"

Warto pamiętać, że w 2010 roku w Polsce wprowadzono tzw. ustawę antynikotynową. Jak wskazuje art. 5 par. 4 wspomnianego aktu prawnego, "rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu (...) miejsca przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego, pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego".

Kolejnym aktem prawnym, który może zostać zastosowany wobec osób palących papierosy na plażach, jest Kodeks wykroczeń. Chodzi przede wszystkim o artykuł 145, dotyczący zaśmiecania miejsc publicznych. Karę na jego podstawie mogą otrzymać osoby, które zaśmiecają plaże niedopałkami.

Papierosy na plaży. Ile wynosi mandat za złamanie zakazu palenia?

Osoby, które mimo zakazu zdecydują się na palenie papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych na plaży, mogą zostać ukarane mandatem. W przypadku podjęcia interwencji służby mogą zdecydować się na nałożenie kary finansowej w wysokości od 20 do 500 zł.

Na jeszcze wyższe mandaty narażają się osoby, które złamią art. 145 Kk, czyli zakaz zaśmiecania miejsc publicznych. Jak wskazuje wspomniany przepis, "kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy, lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (39)