"Ustawa antynikotynowa godzi interesy palących i niepalących"
Grażyna Sokołowska, reprezentująca jeden z koncernów tytoniowych, powiedziała, że przyjęta przez sejm nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu godzi interesy osób palących, jak i niepalących.
05.03.2010 13:35
- Sejm poszedł w dobrym kierunku, ponieważ zaproponowano rozwiązania rozsądne, które pogodzą interesy osób zarówno palących, jak i niepalących. Dzięki tym rozwiązaniom palacze nie będą dyskryminowani, tak jak było to proponowane w pierwotnej wersji projektu. Teraz osoby te będą miały możliwość zapalenia papierosa w odrębnym pomieszczeniu - powiedziała Sokołowska.
Jak dodała, przyjęcie rozwiązań pierwotne proponowanych przez sejmową komisję zdrowia, według których całkowity zakaz palenia miał obowiązywać m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, mogłoby wpłynąć na zmniejszenie obrotów pubów i restauracji oraz przyczynić się do spadku zatrudnienia w tych lokalach.
- Ta ustawa w obecnym kształcie osiągnęła cel jaki sobie zakładano, czyli ochronę osób niepalących. Jeżeli będą wyznaczone odrębne pomieszczenia dla osób niepalących, jeżeli będą restauracje dla osób palących i takie same miejsca dla osób niepalących, to interesy obu tych grup będą zaspokojone - powiedziała Sokołowska.
Nowelizacja ustawy wprowadza całkowity zakaz palenia m.in. w środkach transportu publicznego (m.in. taksówkach), publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. na plażach) oraz przystankach komunikacji miejskiej.
Podczas czwartkowych głosowań w sejmie przyjęto poprawkę mniejszości, która zakłada, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni do 100 m kw. będą mogli zdecydować, czy lokale te będą w całości przeznaczone wyłącznie dla osób palących czy niepalących. W większych lokalach właściciel będzie mógł wydzielić sale dla palaczy.
Za złamanie zakazu, który będzie obowiązywać m.in. w środkach transportu publicznego czy na przystankach komunikacji, palacz będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Za nieumieszczenie w lokalu lub pojeździe informacji o zakazie palenia grozić ma grzywna w wysokości 2 tys. zł.
Teraz nowelizacją ustawy zajmie się senat.