Trwa ładowanie...
d7x65v4

Pakistan: ponownie aresztowano byłego prezydenta Perveza Musharrafa

W Pakistanie ponownie aresztowano byłego prezydenta Perveza Musharrafa, zwolnionego dzień wcześniej z aresztu domowego. Postawiono mu zarzut osobistej odpowiedzialności za śmierć w 2007 r. ponad 100 ludzi w wyniku szturmu na Czerwony Meczet w Islamabadzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pervez Musharraf
Pervez Musharraf (AFP, Fot: Aamir Qureshi)
d7x65v4

Gen. Musharraf wydał wówczas rozkaz szturmu na meczet, w którym zabarykadowała się grupa zbuntowanych przeciwko rządowi islamskich konserwatystów, domagających się wprowadzenia szariatu. Podczas ataku zginął też główny mułła meczetu Abdul Rashid Ghazi.

Zarzuty w sprawie śmierci mułły policja stawiała Musharrafowi już na początku września.

W środę Sąd Najwyższy Pakistanu zgodził się zwolnić 70-letniego Musharrafa za kaucją; były prezydent od pół roku przebywał w areszcie domowym.

d7x65v4

Według jego adwokata Musharraf szykował się do opuszczenia kraju i miał odlecieć do Dubaju, kiedy tylko zostałyby dopełnione formalności prawne.

Były prezydent jest też oskarżony w sprawie Akbara Bugtiego, dowódcy separatystów w Beludżystanie, zabitego w operacji wojskowej w 2006 roku, kiedy Musharraf był u władzy.

Przywódca wojskowego zamachu stanu z 1999 r. i prezydent państwa w latach 2001-2008 po zrzeczeniu się urzędu w 2008 r. wyjechał z Pakistanu. Do kraju wrócił w marcu br., aby wziąć udział w majowych wyborach parlamentarnych, do których nie został jednak dopuszczony z powodu toczących się przeciwko niemu spraw sądowych. Wybory te wygrała partia Nawaza Sharifa - premiera, którego rząd Musharraf obalił 14 lat temu.

Od kwietnia Musharraf przebywał w areszcie domowym w swojej willi w Chak Shahzad na przedmieściach Islamabadu, chronionej przez około 300 funkcjonariuszy policji, wojska i sił specjalnych z uwagi na groźby wobec niego.

d7x65v4

Były prezydent został już zwolniony z aresztu domowego za kaucją w sprawie dotyczącej śmierci w grudniu 2007 roku jego rywalki politycznej Benazir Bhutto i wprowadzenia stanu wyjątkowego. Bhutto zginęła w zamachu podczas wiecu politycznego. Zdaniem prokuratury Musharraf, wówczas prezydent, nie zapewnił jej wystarczającego bezpieczeństwa. We wtorek sąd w Islamabadzie wyznaczył na 22 października datę nowego procesu w tej sprawie.

Na Musharrafie ciążą także inne zarzuty, m.in. w sprawie bezprawnej wymiany całego składu Sądu Najwyższego w 2007 r.; w zmienionym składzie sąd oddalił wnioski opozycji kwestionujące jego wybór na prezydenta.

d7x65v4

Podziel się opinią

Share

d7x65v4

d7x65v4
Więcej tematów