Pakistan: pod presją władz anulowano promocję książki Malali
Pod presją pakistańskich władz lokalnych odwołano spotkanie, które miało się odbyć na północnym zachodzie kraju z okazji premiery autobiografii 16-letniej Malali Yousafzai, która walczy o prawa dzieci i prawo kobiet do edukacji w krajach islamskich.
Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się edukacji dziewcząt.
W październiku 2012 roku Malala została zaatakowana przez talibów w drodze powrotnej ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję. Po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację. Zdobyła wiele międzynarodowych nagród, w tym prestiżową nagrodę im. Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka.
Jak informuje BBC, we wtorek w centrum studiów regionalnych na uniwersytecie w Peszawarze miała być zaprezentowana wydana w październiku ub.r. autobiografia młodej Pakistanki. Sama Malala, której w Pakistanie nadal grozi niebezpieczeństwo, nie miała brać udziału w spotkaniu.
Jednak według organizatorów premiera książki zatytułowanej "I Am Malala" ("Jestem Malala") została odwołana, gdyż lokalna policja odmówiła zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprezy. - Musieliśmy to zrobić z powodu presji ze strony lokalnych ministrów i wiceszefa uczelni - powiedział dyrektor centrum studiów regionalnych Sarfaraz Khan. - Gdy odmówiłem anulowania imprezy, policja odmówiła zapewnienia bezpieczeństwa - dodał.
Szef policji w Peszawarze Ijaz Khan powiedział BBC, że impreza została anulowana "z powodu obaw dotyczących bezpieczeństwa". Wyjaśnił, że organizatorzy nie przekazali policji informacji na temat programu i dlatego niemożliwe było wprowadzenie środków bezpieczeństwa w tak krótkim czasie.
Peszawar jest stolicą niespokojnej prowincji Chajber Pasztunchwa, skąd pochodzi wielu talibów.
W prowincji rządzi Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości (PTI), na czele którego stoi była gwiazda pakistańskiego krykieta Imran Khan. Minister informacji w lokalnym rządzie Shah Farman potwierdził w rozmowie z agencją AFP, że jego administracja "z wielu powodów" nakazała odwołanie imprezy. Ocenił, że celem organizatorów było otrzymanie amerykańskiej pomocy.
Podczas gdy książka Malali została dobrze przyjęta na Zachodzie, budzi mieszane uczucia w Pakistanie, gdzie konserwatywne kręgi religijne oskarżają ją i jej ojca o to, że są "amerykańskimi szpiegami".
W listopadzie ub.r. stowarzyszenie prywatnych pakistańskich szkół zabroniło swoimi członkom kupowania autobiografii Malali, utrzymując, że "zawiera ona treści wrogie wobec Pakistanu i islamu".