Otwarto wystawę z okazji 170‑lecia Teatru Wielkiego
Najcenniejsze i najciekawsze eksponaty związane z historią Teatru Wielkiego, m.in.: rzeźby, obrazy, rysunki, stare sztychy, można oglądać na wystawie "Pamięć i tradycja" w Muzeum Teatralnym, którą otwarto w czwartek.
W inauguracji wystawy wzięli udział m.in. prymas Polski kardynał Józef Glemp i minister kultury Waldemar Dąbrowski. Przed otwarciem ekspozycji odsłonięto tablice upamiętniające otwarcie i odbudowę Teatru Wielkiego oraz wizytę papieża Jana Pawła II w teatrze w 1991 roku.
Po raz pierwszy zwiedzający mogli obejrzeć portret króla tenorów Jana Reszke pędzla Jana Styki, namalowany w Paryżu w 1887 roku. Rarytasem wystawy jest też użyczony przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne oryginał partytury "Nędzy uszczęśliwionej" - pierwszej polskiej opery narodowej, wystawionej w Teatrze Narodowym w Pałacu Radziwiłłowskim w 1778 r.
Na wystawie zaprezentowano kostium Heleny Modrzejewskiej do roli Rozalindy w komedii "Jak wam się podoba", używany przez aktorkę w latach 1882-1892, projekt dekoracji do "Irydiona" Zygmunta Krasińskiego z 1913 roku, portret Karola Szymanowskiego autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Wystawa jubileuszowa pokazuje również druki, nuty, afisze, programy, projekty dekoracji i kostiumów, a także portrety dyrektorów, wybitnych artystów śpiewaków, tancerzy i innych działających w Teatrze Wielkim sławnych osób.
Kolekcja została wzbogacona o obiekty użyczone przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Bibliotekę Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Wystawę będzie można oglądać do 20 marca 2002 roku.
Obchody jubileuszu Teatru Wielkiego trwają od 12 lutego i zakończą się 23 lutego. Z tej okazji soliści, chór i orkiestra teatru pod dyrekcją Jacka Kasprzyka nagrali dwupłytowy album opery Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór". (aka)