Trwa ładowanie...
d4kzbl1

Otwarto całodobową linię telefoniczną z rosyjską armią

Między fińską a rosyjską administracją wojskową uruchomiono działającą non stop linię telefoniczną - informuje państwowy nadawca informacyjny Yle. Fiński minister obrony zapewnia, że połączenie ma wzmocnić wymianę informacji "w różnych wyjątkowych i nieoczekiwanych sytuacjach, w tym kryzysowych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fińsko-rosyjska granica lądowa jest dłuższa niż wspólna granica z Rosją wszystkich krajów NATO
Fińsko-rosyjska granica lądowa jest dłuższa niż wspólna granica z Rosją wszystkich krajów NATO (PAP/EPA, Fot: PAP/EPA)
d4kzbl1

- Linia jest szczególnie ważna, żeby nie dochodziło do nieporozumień - powiedział minister obrony Finlandii Jussi Niinisto. Linia została otwarta na początku listopada i będzie działać 24-godziny na dobę przez cały rok. Językiem komunikacji jest angielski.

Jak poinformował Yle pułkownik Antti Lehtisalo, terminal linii telefonicznej znajduje się na terenie fińskiej administracji wojskowej. Wojskowy nie podał jednak dokładnego miejsca. Wyjaśnił także, że przypadki naruszenia przestrzeni powietrznej nie będą rozpatrywane poprzez połączenie, ponieważ ich analiza podlega innym procedurom.

Inicjatywa uruchomienia bezpośredniej i stałej łączności została podjęta w trakcie spotkania przedstawicieli obu ministerstw w maju tego roku w Moskwie.

Fińsko-rosyjska granica lądowa liczy 1340 km i jest dłuższa niż wspólna granica z Rosją wszystkich krajów NATO razem wziętych. Finlandia nie należy do NATO (jest partnerem sojuszu).

d4kzbl1

Podziel się opinią

Share
d4kzbl1
d4kzbl1