Trwa ładowanie...
d1h8rb9

Otwarcie Światowej Konferencji przeciwko Rasizmowi

Kofi Annan (AFP)
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan otworzył w piątek w
Durbanie (RPA) Światową Konferencją przeciwko Rasizmowi.
Przyjechali na nią przedstawiciele stu kilkudziesięciu krajów
świata.

d1h8rb9
d1h8rb9

Sekretarz generalny ocenił, że spotkanie jest sprawdzianem, czy społeczność międzynarodowa potrafi zjednoczyć się wobec tak ważnej sprawy, jaką jest walka z rasizmem.

Oczekuje się, że dyskusje na konferencji będą koncentrowały się wokół sprawy konfliktu bliskowschodniego i odszkodowań za niewolnictwo. Spory wokół tych kwestii spowodowały, że większość krajów będzie reprezentowana w Durbanie przez delegacje na szczeblu ministrów spraw zagranicznych albo niższym.

Stany Zjednoczone uznały, że konferencja może przerodzić się w "trybunę antyizraelską" i odwołały z tego powodu przyjazd sekretarza stanu Colina Powella.

Tymczasem, jak oświadczył w piątek pastor Jesse Jackson, palestyńska delegacja zgodziła się, aby końcowa deklaracja nie zawierała krytyki Izraela i syjonizmu.

d1h8rb9

Pastor Jackson, amerykański działacz społeczny, powiedział po trzygodzinnym spotkaniu z Jaserem Arafatem, że palestyński przywódca zgodził się przeciwdziałać próbom umieszczenia takich sformułowań w dokumencie końcowym oraz by dokument ten uznał Holokaust za najgorszą zbrodnię XX wieku.

Jackson skrytykował również administrację USA za odwołanie udziału Powella w konferencji.

Polskiej delegacji na konferencji przewodniczy wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz, a w jej skład wchodzi m.in Krzysztof Jakubowski, stały przedstawiciel RP przy Biurze ONZ w Genewie, a także ambasador Polski w Pretorii Krzysztof Śliwiński i delegacja ekspertów MSZ.

Jak powiedział w piątek rzecznik MSZ, Grzegorz Dziemidowicz, Polska będzie się sprzeciwiać wszelkim radykalnym projektom rezolucji.

d1h8rb9

Celem konferencji jest omówienie sytuacji na świecie w dziedzinie dyskryminacji rasowej, nietolerancji i ksenofobii, a także przedstawienie propozycji sposobów walki z szerzeniem rasizmu. Spotkanie zakończy się 7 września przyjęciem deklaracji zasad i wspólnego planu działania.

W piątek w Durbanie, pod hasłami sprawiedliwszego rozdziału ziemi w RPA i przeciwko "rasizmowi" Izraela demonstrowało 20 tys. osób.

Demonstranci, głównie Zulusi, domagali się redystrybucji ziem uprawnych, które w 85% należą w RPA do białych mieszkańców. Biorący udział w demonstracji muzułmanie z Durbanu wznosili okrzyki przeciwko rasistowskiemu Państwu Izrael.

Drogę do wielkich nadmorskich hoteli, w których odbywa się zorganizowana pod egidą ONZ konferencja i mieszkają jej uczestnicy, wśród nich trzynastu szefów państw, zagrodziły demonstrantom samochody pancerne i oddziały policji z tarczami i w hełmach.(pw, ck)

d1h8rb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h8rb9
Więcej tematów