"Wkusno i toczka". To oni zastąpią McDonald's w Rosji
Dawne restauracje popularnej, amerykańskiej sieci McDonald’s - po tym, jak w związku z rosyjską agresją na Ukrainę firma wycofała się z Rosji - zostały przemianowane na sieć "Wkusno i toczka" - podaje agencja AFP. Nazwa w tłumaczeniu oznacza "Smacznie i kropka".
W niedzielę odbyło się wielkie otwarcie rosyjskich sieciówek. - Nowa nazwa to "Wkusno i toczka" - powiedział na konferencji prasowej w Moskwie dyrektor generalny nowego przedsiębiorstwa, Oleg Parojew.
Przemianowana w ten sposób restauracja, pozbawiona już charakterystycznego dla MacDonald’s logo ze złotymi łukami, została otwarta w niedzielę na Placu Puszkina. Wiele lat wcześniej właśnie tam stanął pierwszy lokal amerykańskiego koncernu w Rosji.
"Rosyjski McDonald's" już otwarty. Ma nową nazwę
Przypomnijmy, że w związku z bestialskim atakiem militarnym Rosji na Ukrainę Mcdonald’s wycofał się z Federacji Rosyjskiej 16 maja. Trzy dni później rosyjski biznesmen Aleksander Gowor zdecydował, że wykupi pozostawione 850 lokali. On również przemawiał podczas niedzielnego otwarcia rosyjskiej sieci fast food.
- Jestem bardzo dumny z zaszczytu, który dał mi rozwój tego przedsiębiorstwa - oznajmił. - Planuję nie tylko otworzyć te 850 restauracji, ale też otwierać nowe - zapowiedział.
W menu frytki, burgery i coca-cola
W menu sieci znalazły się frytki, burgery i napoje gazowane. Opakowania są bardzo podobne do poprzednich, tyle że bez charakterystycznych kolorów i loga McDonald's.
Asortyment może się jednak zmienić z powodu wycofywania się zagranicznych dostawców z rynku rosyjskiego. Na razie firma korzysta z zapasów coca-coli, ale będzie szukać zamiennika.
Tłum przed lokalem
Na ulicy zgromadził się tłum, jednak - jak podają rosyjskie media - kolejka przesuwa się szybko.
"Wzdłuż kolejki stoją pracownicy i rozdają baloniki. Wokół samochody policyjne, a otwarcie ochraniają funkcjonariusze dwóch specjalnych pułków policji, które wcześniej rozpędzały demonstracje" - relacjonuje niezależna "Nowaja Gazieta", której redakcja działa teraz poza Rosją.
Kim jest Aleksander Gowor?
Gowor - zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami - zgodził się zatrzymać zatrudnionych wcześniej pracowników na okres co najmniej dwóch lat. Finansuje też wygasające zobowiązania wobec m.in. dostawców i właścicieli budynków oraz przedsiębiorstw użyteczności publicznej - podaje AFP.
Zobacz też: Transport rosyjskich pojazdów do Ukrainy. Jadą aż z dalekiej Syberii
Gowor, który od 2015 jest znanym rosyjskim licencjobiorcą - prowadził już 25 restauracji na Syberii. Jest współzałożycielem firmy rafineryjnej Neftekhimservice i członkiem zarządu koncernu, będącego właścicielem hotelu Park Inn i sieci prywatnych klinik na Syberii.
Koncern McDonald’s zatrudniał w Rosji 62 tys. pracowników.
Źródło: AFP/PAP
Przeczytaj także: Rosjanie triumfalnie. "Pokonaliśmy McDonald's"