Trwa ładowanie...

Koniec McDonalda w Rosji. Koncern sprzedaje biznes i wycofuje się z kraju

Po 32 latach obecności McDonald's wycofuje się z Rosji. Koncernowi nie udało się porozumieć z franczyzobiorcami, dlatego podano informacje o sprzedaży swojego biznesu. Dwa miesiące temu amerykańska sieć podawała, że "zawiesiła swoją działalność na rynku rosyjskim".

Share
McDonald's opuszcza Rosję. "Gorzkim symbolem końca pewnej ery" EPA/ANATOLY MALTSEV Dostawca: PAP/EPA. ANATOLY MALTSEVMcDonald's opuszcza Rosję. "Gorzkim symbolem końca pewnej ery" EPA/ANATOLY MALTSEV Dostawca: PAP/EPA. ANATOLY MALTSEVŹródło: PAP
d4c4xw9

Jak podaje Associated Press, McDonald's po trzech miesiącach od rozpoczęcia wojny w końcu wycofa się z Rosji. Negocjacje nie poszły jednak po myśli koncernu. Jak wynika z informacji agencji, sieć restauracji sprzeda wszystkie swoje lokale, które w Rosji obsługiwane były przez specjalnie założoną w tym celu spółkę, w której udziały mieli Rosjanie.

"Kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie oraz nieprzewidywalne warunki prowadzenia działalności doprowadziły McDonald's do wniosku, że dalsze prowadzenie działalności w Rosji nie jest już możliwe, ani zgodne z wartościami McDonald's" – czytamy w oświadczeniu sieci.

d4c4xw9

McDonald's opuszcza Rosję. "Gorzkim symbolem końca pewnej ery"

Amerykańska sieć zaznacza, że "szuka lokalnego inwestora", który mógłby przejąć biznes w Rosji. Przed wojną w Ukrainie, na terenie kraju znajdowało się około 850 lokali. Około stu z nich było prowadzonych przez franczyzobiorców, przez co część restauracji działała w Rosji pomimo oficjalnego "zawieszenia" działalności przez koncern. Firma zatrudnia w Rosji ponad 62 tys. pracowników.

Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"

Jak komentuje amerykańska stacja CNBC, ostateczne wycofanie się McDonald'sa z Rosji jest "gorzkim symbolem końca pewnej ery". Wejście sieci do Moskwy trzy dekady temu symbolizowało bowiem rozpad ZSRR oraz otwarcie się Rosji na Zachód.

Co ciekawe, wychodzi na to, że to nie KFC — jak zapowiadano od marca — a McDonald's jako pierwszy finalnie opuści rosyjski rynek. Amrest, czyli właściciel KFC i Pizza Hut poinformował dziś, że ma identyczny problem, z którym właśnie poradził sobie jego największy konkurent.

d4c4xw9

Źródło: Associated Press / Businnes Insider

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4c4xw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4c4xw9
d4c4xw9
Więcej tematów